Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изпълнителната агенция за българите в чужбина изпраща една успешна година

Снимка: БГНЕС

Добра година за Изпълнителната агенция за българите в чужбина, в която всичко се случваше както трябва – така обобщи 2024 година ръководителят ѝ Райна Манджукова. В интервю за Радио България тя изрази задоволство за изключителното сътрудничество, което институцията има както със сънародниците и близо 1000 от техните организации зад граница, така и с почти всички български министерства и институции, за да осъществява мисията си на посредник между сънародниците ни в чужбина и България. Едно от постиженията през тази година бе програмата за целево финансиране на български културни сдружения в чужбина:

Райна Манджукова със заместник-министъра Калин Вельов
"Представихме я на министъра на културата, който я припозна и придвижи в рамките на институцията, свързвайки ни със заместник-министъра Калин Вельов. Изготвихме необходимия пакет документи, а междувременно дойдоха празниците, но направихме огромна стъпка напред. Ако за образованието имаме програмата "Роден език и култура" и постановление № 90, с което държавата подпомага финансирането на българските образователни звена зад граница, то за културните такива нямаме, а те извършват огромен обем работа. Но направихме огромна стъпка като министерството на културата ги припозна като свои партньори и тази година срещата на Асоциацията на фолклорните състави в чужбина се проведе на територията на министерството. Като говоря за финансиране на културни сдружения, нямам предвид само фолклорните, тъй като имаме още много литературни клубове, театрални групи и различни други сдружения, извън фолклора и тази програма се отнася за всички."

Важен елемент от същността на българските общности зад граница, са медиите, създавани от тях за тях. За да съществуват, те също се нуждаят от подкрепа от българската държава.

"През 2025 в София ще се проведе двадесето издание на Световната среща на българските медии, която ще организираме съвместно с БТА. Много разчитам, че на нея ще отворим голямата тема за финансирането на българските медии в чужбина, тъй като ако българските фолклорни състави представляват България със средствата на културата, медиите в чужбина го правят чрез печатно или електронно слово. През следващата година до месец май ще бъде готов анализът, който ще направим за тях и ви обещавам, че ще бъде много интересен."


Агенцията продължава да осъществява административната услуга "Удостоверяване на български произход" на кандидатстващите за обучение в български университети по постановление № 103 млади хора от историческите ни общности, но и за Министерството на труда и социалната политика, за които удостоверяват дали лица, започващи работа у нас, имат български произход.

"Всичко това изисква сериозна гъвкавост както от наша страна, така и от тази на МОН и МТСП, защото голяма част от тези взаимоотношения не са регулирани законодателно. Ние знаем дали тези лица имат български произход, но не е уреден начинът, по който двете ведомства да получат тази информация" – посочва г-жа Манджукова.

Що се отнася до историческите ни общности, макар ангажиментът на Агенцията към МОН да е само да удостовери техния произход, институцията продължава да помага и след това на всеки, потърсил съдействие от нея:

"Тези младежи идват от различни страни и им е необходимо време, за да се адаптират в България. За да се случи това по-безболезнено, трябва да се намали стресът. Кога да извадят удостоверението за произход, кога и с какви документи да минат и през дирекция "Миграция" – всичко това е стрес и ние сме приели да им съдействаме, разяснявайки тези процедури. Освен това всяка година Агенцията организира среща с представителите на университетите у нас, в които има студенти по Постановление 103, което им позволява да обменят опит за работата си с тях. През 2025-а ще проведем срещи със самите студенти в различните градове, за да разберем с какво още можем да им бъдем полезни."

ИАБЧ вече има информационен портал "103 стъпки към успеха", чиято цел е да събере информация за всички българи от чужбина, обучавали се по Постановление 103, но и по предишните решения от 1992 и 1991. През 1990 също идват някои, които днес са все още в България.

Сред срещите с общностите ни зад граница тази година, които г-жа Манджукова открои, са тези със сънародниците ни в Швеция и Дания:

Срещата в Малмьо

"Трогателна беше срещата в Малмьо, където българската православна община "Св. Иван Рилски" съществува от 40 години, тоест отпреди промените в България. Ценно е обаче, че за разлика от много държави, в които е имало такива организации преди 10 ноември 1989 г., но не са успели да приемат новите емигранти от 90-те и нататък, тези в Швеция са успели. Имах невероятния късмет и изказвам благодарност към сънародниците ни и в Бостън, за поканата да посетя едно от най-старите неделни училища в чужбина, което тази година отбеляза своята 25-годишнина."

Изпълнителният директор на ИАБЧ не пропусна възможността да отправи своето пожелание към българите у нас и по света за предстоящата 2025 година:

"Не мога да избягам от себе си и като българка, родена в Украйна, първото ми пожелание, към всички, е да настъпи мир. Казвам към всички, а не само към българите в Украйна, защото тази война показа, че такова нещо е възможно и през 21-ви век и колко е важно да ценим мира. Разбира се, желая и здраве, защото само един здрав човек, може да бъде полезен на семейството си. Благоденствие и мир в семействата, защото само когато човек е спокоен за семейството си, той може да бъде полезен на обществото. Да пазим семействата си, здравето си, и да гледаме да сме полезни на хората!"

Снимки: БГНЕС, Facebook /Райна Манджукова, posolstvo.eu


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"БГ Бен" – изданието на българите на Острова празнува 20 години

На 30 март 2004 година излиза първият брой на български вестник във Великобритания "БГ Бен". Началото е скромно – осем страници формат А4 и една голяма мечта – да се превърне в обединител на българите на Острова. Днес, 20 години по-късно,..

публикувано на 19.12.24 в 15:35
Илия Луков

Българските общности зад граница посрещат народния певец Илия Луков с бели гълъби в небето

Македонските песни, градежите на църкви и манастири, даряването на камбани, изиграването на най-дългото хоро, помощите за деца сираци, срещите с българи от историческите общности – всичко това Илия Луков вплита в амалгама, побираща съзнателния му живот...

публикувано на 12.12.24 в 12:25
George Weston Recital Hall

Българо-канадска новогодишна гала ще зарадва публиката в Торонто

В навечерието на Новата година български и канадски музиканти ще излязат на една сцена в Торонто, за да потопят космополитния канадски град в магията на класическата музика. Концертът "Поздрав към 2025 година" ще се състои на 28 декември в Meridian Arts..

публикувано на 09.12.24 в 07:05