Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони. Екзотичните птици никак не се притесняват от студа, твърдят орнитолозите. Въпреки това броят им е намалял значително след миграцията в края на лятото, когато край Бургас бяха наблюдавани повече от 4000 пернати от този вид.
Оказва се, че 2024 е "историческа" за изящните създания. През юни е била установена появата на първото излюпено поколение розово фламинго у нас. Така птицата е била включена в националния списък на гнездящите видове в България, научаваме от орнитолога д-р Петър Янков от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП), цитиран от БТА. През миналото лято учените наблюдавали от разстояние как шест розови фламинги са мътили в гнездата си, а три пиленца на възраст 5-7 дни заемали съседни гнезда с родителите си. За да се избегне туристически наплив в района, новината за появата на първото българско поколение розово фламинго бе съобщена два месеца по-късно.
Но се оказва, че още през юни на 2023 година няколко дългокраки красавци започнали да строят гнезда в южната част на Атанасовското езеро. Колонията обаче била активна за твърде кратък период, което е попречило на успешното ѝ размножаване. Експертите отбелязват, че промени във водния режим на езерото след спиране на солодобива през 2022 г. са създали благоприятни условия за размножаването на вида.
У нас елегантната птица може да бъде наблюдавана през цялата година, макар че числеността ѝ варира в зависимост от сезона и наличието на храна. Част от розовите обитатели на езерата край Бургас долитат от близките колонии в Гърция и Турция.
Вижте още:
Снимки: Петър Янков/БДЗП, Драгомир Георгиев, БТААрменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши освещаване на нарове ("нур орхнек"), които след службата ще бъдат раздавани на миряните. Празничната..
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...
В сряда, 8 януари, над Западна и Централна България ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще се задържи в крайните югоизточни райони, но с..