Българската православна църква днес почита паметта на Свети Йоан Кръстител, наричан още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя. Денят, посветен на св. Йоан, известен у нас като Ивановден, е веднага след празника Богоявление, за да почете Кръстителя, извършил Божественото кръщение на Божия Син. Св. Йоан възвестявал Божията воля и призовавал хората към покаяние, защото Бог го дарил със способността да вижда човешките грехове. Кръстел покаялите се във водите на река Йордан, където те се освобождавали от греховете, за да се родят отново за праведен живот.
В България обредното къпане в реки и на чешми, напомнящо кръщението в река Йордан и до ден днешен се практикува на различни места.
В осветените на Йордановден водоеми, независимо от метеорологичните условия, смелчаци нагазват в ледените води. На други места се обливат обилно с ледена вода, отново за пречистване и укрепване на духа и тялото.
Трапезата е богата и включва всички български зимни ястия от фасула, ошава и баницата до печена луканка и свински ребра със зеле.
Имен ден празнуват всички, които носят името Йоан, Иван и техни производни, а именниците са близо 350 000. Затова и празникът е на особена почит, почти като национален, защото няма семейство, което да не го отбелязва подобаващо.
Снимки: БТА, БГНЕС
На 2 февруари според българския народен календар се отбелязва празникът Петльовден – за здраве и плодовитост на мъжката челяд. Най-широко той е разпространен в Източна България. Един от задължителните елементи е жертвоприношението на..
На 1 февруари Българската православна църква почита паметта на Свети Трифон по нов стил. Денят предшества празника Сретение Господне. Светецът, живял през III век в малоазийската област Фригия, имал лечителска дарба. Убит е, след като отказал да..
На 16 февруари ще отбележим 88 години от началото на предаванията за чужбина на националното радио, чийто правоприемник е Радио България. Датата сме възприели и като празник на Радио България. Във връзка с това в поредица от публикации ще си..