"Истината е благодат за оня, който е готов да стигне до край". Думите са на писателката и сценарист Свобода Бъчварова, от чието рождение на 11 януари се отбелязват 100 години.
Според Свобода Бъчварова, цинизмът е големият удар върху човечеството. Уволнена от българската кинематография през 1989 г., тя емигрира в Бразилия при своята дъщеря Елица Бъчварова. “Да емигрираш съвсем не значи да загърбиш гражданската си съвест. България си остава неизменно в сърцето ми с интелектуалното, психологическото, нравственото и национално любопитство. Така и ще умра“, посочва писателката.
Свобода Бъчварова е родена на 11 януари 1925 г. в Горна Джумая (дн. Благоевград). Баща и Тодор Ангелов е потомък на бежанци от Македония. След 1923 г. той емигрира със съпругата си Александра Шарланджиева и дъщеря им Свобода в Австрия, после в Париж, а след това е екстрадиран в Белгия. Бил е интербригадист в Испания. На 30 ноември 1943 г. Тодор Ангелов – Божаната е екзекутиран от Гестапо. Кралство Белгия го произвежда посмъртно в чин полковник и го обявява за национален герой. През 1982 г. в брюкселския квартал „Скаарбек“ е открит негов бюст-паметник.
Свобода Бъчварова е автор на сценариите на филмите “Между релсите“, “Опасен чар“, “Жребият“ (1993) по тетралогията ѝ “Земя на прицел“, “Мера според мера“, който е по мотиви от романа "Литургия за Илинден“. За него през 2008 г. тя казва: “Този документален роман е историческо събитие. Започнах да събирам материали за него през 50-те години. Миналото е органическо присъствие по пътя към истината. Моят разказ започва със страданието на македонските бежанци. Бяха още живи войводите и четниците на ВМРО“.
Редактор е на филмите “Авантаж“, “Лачените обувки на незнайния воин“, “Мъжки времена“, “Козият рог“, “Господин за един ден“, “Таралежите се раждат без бодли“. Сред по-известните й романи са “Великденска ваканция“, “Литургия за Илинден“, “Приключенията на Фильо и Макензен“, “Телеграма с много неизвестни“ и др.
Свобода Бъчварова умира на 27 юни 2012 г. в Рио де Жанейро.
"Преди да изобретя "Трапеца на смъртта", аз се наричах Лазар Добрич и така ме пишеха по афишите и програмите." Сеньорът на световното цирково изкуство винаги ще бъде помнен с най-рискования номер на манежа – с протегната ръка към един отвъден свят, но..
През 1920 г. една млада жена с деветмесечно бебе е поставена пред тежък житейски избор – да остане в София при своя съпруг, да замине при родителите си в Одрин или да избере установилия се в Солун брат. След два месеца на разпити, молби, писма и..
Неотдавна австрийският град Залцбург присъди най-висшето си отличие в областта на изкуството и културата на композиторката от български произход Александра Карастоянова-Херментин. И макар от десетилетия да присъства с творенията си, а в началото на..