Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Програми за студентски обмен свързват Великотърновския университет с неделните училища зад граница

Снимка: uni-vt.bg

Методическа помощ, подготовка на учители, срещи и образователни програми по български език и култура за учениците – това са само част от пътищата, по които академичната общност на Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий" достига до българските неделни училища зад граница. Част от програмите на университета са насочени към изучаването на българския език за хора в чуждоезикова среда, които искат да запазят връзката с родината на предците си.

Връзката между България и пръсналите наблизо и далеч по света български неделни училища се засилва чрез Националната програма за развитие на българистиката, в рамките на международната дейност на университета във Велико Търново, както и по линия на програмата "Еразъм +", която помага на студенти да изберат преподавателска практика тъкмо на местата, където се изучава български.

Университетските преподаватели има какво да научат от постиженията на българските неделни училища, в които много често учители стават хора от различни професии, които обаче с желание предават знанията си по роден език и история на малчуганите, които растат зад граница. "Нашата съвместна цел, на университетските преподаватели и на учителите, в крайна сметка е един ден тези деца да се върнат в родината и да допринесат за нейното развитие. В този глобален свят, независимо къде човек се намира, най-силно ни обединява национална идентичност и общите ни ценности. А от тях образованието е една от най-важните" –казва доц. д-р Анна Иванова зам.- ректор на Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий".

"Проблемите, които имат българските неделни училища са много и най-различни, защото те се пръснати в целия свят. Това са над 350 училища, а около 250 получават финансиране от Министерството на образованието и науката /МОН/, останалите трябва да разчитат на други източници и подкрепа. Най-често не достигат учебни ресурси, учители, доброволци-ентусиасти, които да се включват в тези дейности. А най-трудно е при самото преподаване да се отчете, че се намират в такава интеркултурна среда. Нашият университет предоставя възможност на учителите от тези училища да допълнят своята квалификация чрез специализирани курсове /онлайн/, така че да бъдат подготвени за тези предизвикателства, поне частично. Но за нас е много важна обратната връзка, от академична гледна точка, тъй като, споделяйки своите проблеми, учителите ни дават възможност да вложим своите компетенции в нашите учебни планове и програми. Квалификационните курсове за учители, независимо дали практикуват в България, или в друга страна, са свързани с педагогическата правоспособност и се предлагат в Центъра за продължаващо образование към ВТУ. Част от тях са и в онлайн формат."

Учителите от неделните училища са завършили на различни места висшето си образование, имат различен опит, а не рядко се наблюдава и текучество на преподавателите зад граница. С оглед на тези обстоятелства ВТУ предлага обмен на кадри и допълнителна подготовка на преподаватели. Чрез програмите за обмен на студенти, в неделните училища постъпват много мотивирани млади хора, подготвени да работят с деца на различна възраст, пояснява още доц. д-р Анна Иванова.

Шестата международна Еразъм+ седмица „Български училища зад граница“ (2024)

Този начин за сътрудничество с неделните училища, ВТУ доразвива и чрез традицията да организира лятна Еразъм седмица, насочена към потребностите на образованието зад граница. През 2024 г. е проведена шестата по ред такава седмица. "Всеки път срещите са посветени на различна тема, като последната беше с фокус върху организирането на студентски практики, обмяна на опит между студенти и преподаватели" – казва доц. д-р Анна Иванова и продължава:

"Винаги има панел, който е посветен на методологията на преподаване. А също и панел, посветен на културните и извънкласните дейности. Освен това има и тема за ресурсите, които са най-подходящи за обучението на децата. Така че шест години вече осъществяваме тези инициативи. Нашето желание е да поканим колкото може повече учители и директори на образователните ни центрове от чужбина, но доколкото възможностите ни позволяват, ние се стараем да има поне по един представител на училищата, заявили интерес да участват в представената тематична среща. Например през 2024 г. поканихме наши партньори, които са приемали наши студенти при тях на практика и имат опит, който да споделят с останалите участници."

Една от целите в практическата работа на Великотърновския университет е развиване на методологията на преподаването в училища ни зад граница. Въпросът за създаване на общ стандарт за преподаване на български език там, където той се изучава като чужд, отдавна е сред проблемите, които обсъждат специалистите. За всяко училище обаче е много важно да разполага и със  собствени ресурси, които да се използват в процеса на работа. "Дори всяка книга на български език може да бъде такъв ресурс. Ние забелязахме това и организирахме даряване на детски книжки, за всяко неделно училище, което ни посети в рамките на тази Еразъм седмица" – разказва ни още доц. д-р Анна Иванова:

"Кампанията стартира през март 2024г. и беше активна до края на юни. В нея се включи буквално целият университет. Служителите, преподавателите, студентите, всички носеха книжки в Международния отдел. Имаше издания с български стихотворения, народни приказки, с разкази на класически български автори. В крайна сметка събрахме над 330 издания и всяко училище си тръгна с комплект от книжки за децата, за да се учат да четат и да имат различни извънкласни дейности. В допълнение колегите от Факултета по педагогика организират онлайн работилници, които също са насочени към българските деца.


Тази учебна година ще направим една от работилниците на по-високо, университетско ниво. Това е формат, при който събота и неделя студенти и преподаватели се свързват с неделното училище и онлайн четат заедно. Обикновено заедно четем една българска приказка, казват се гатанки, пеят се песнички, разговаряме за България и за историята на Велико Търново. Така провеждаме един неформален учебен час, което дава възможност на ученици от неделните училища да общуват на български език и да се запознаят с българската култура. Освен това студентите научават повече неща за живота в училище и това за тях е своеобразна практика. Виждат как протича един учебен час и това е модел, който е от полза и за двете страни."

Снимки: uni-vt.bg, Facebook / Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българчета в Любляна опознават родните януарски традиции

Днешният урок в детската занималня “Бяла спретната къщурка” към Посолството на България в Любляна е посветен на българските традиции, свързани с месец януари. От занималнята припомнят, че след настъпването на Новата година започва..

публикувано на 11.01.25 в 08:30
Последици от пожарите в Лос Анджелис

Българското консулство отправи предупреждение към сънародниците в Лос Анджелис

Генералното консулство на България в Лос Анджелис предупреди във Фейсбук страницата си, че пожарите в мегаполиса са предизвикали замърсяване на въздуха и водата в някои райони и призова българските граждани, живеещи в засегнатите зони, да следят..

публикувано на 10.01.25 в 09:33
Снимка: Google Play

В Царибродско задействаха туристическото приложение Go Dimitrovgrad

Туристическата организация "Цариброд" уведомява съгражданите, посетителите и туристите на територията на община Цариброд, че е пуснала ново приложение - Go Dimitrovgrad. Това съобщи мултимедийният портал на български и сръбски език ФАР, цитиран от БТА...

публикувано на 09.01.25 в 11:11