Историята на Предаванията за чужбина на Българското национално радио, започнали късовълново излъчване през 1936-а, само година след основаването на Българското радио, изобилства от любопитни и почти неизвестни за аудиторията ни факти, които се стремим да ви поднасяме чрез срещи с хора, допринесли за езиковото и тематично многообразие на програмите на днешното Радио България.
Диана Чакърова е една от тези личности, посветили около 20 години от живота си на съществувалата до 1990 г. редакция "Африка". На английски и френски език тя представяла пред аудиторията от африканските страни информация за икономическите и обществените процеси, културата и традициите на България. Работата на редакцията обаче не се ограничавала само с това, спомня си Диана Чакърова, постъпила в нея през 1970 г.:
"Редакцията поддържаше връзки с множество африканци, които по онова време се намираха у нас. Сред тях имаше представители на нелегалната по онова време партия "Африкански национален конгрес" в Южна Африка. Бяха около стотина души, имаха свой хор, почитали сме техните празници и т.н. Освен това на конгресите на БКП у нас пристигаха всички т.нар. прогресивни лидери от африканските страни или техни близки и ние правехме интервюта и с тях. Следяхме всички новини – какво се случва в Африка, какви са връзките със социалистическите страни, какви успехи имат и т.н."
Програмата, излъчвана от африканската редакция, е включвала два новинарски бюлетина и предавания, посветени на различните аспекти от живота в социалистическа България. Материалите са съставяни от редактори, а задачата на екипа от редакция "Африка" била да ги преведат и прочетат в студио. Важна част в програмата била отделена и на клубовете на приятелите на България, създадени на Черния континент – членовете им били изключително активни и организирали различни прояви, сред които литературни четения, вечери, посветени на българските традиции, бит, култура и кулинария.
"Доста вечери в младежките си години съм посветила на радиото" – казва ни Диана, описвайки работното време в редакцията: идвали към 17 ч., превеждали материалите и новините и влизали в студио, за да запишат програмата. След това, към 22 ч., следвал втори запис на бюлетин новини.
В отговорностите ѝ влизала и кореспонденцията с аудиторията, която била доста активна: "Имаше радиолюбители, които хващаха вълните и ни пращаха писма, а ние им отговаряхме. Те искаха футболни топки, ние им пращахме томовете на Тодор Живков – това имаше на разположение" – спомня си с усмивка бившата ни колега и обобщава: "Хубави години бяха. Имаше забави, спортни дейности, организирани походи за екипите, за децата ни също имаше много възможности – летни, зимни лагери, и всякакви присъщи на онова време придобивки".
В средата на 70-те години на м. в. Диана Чакърова има възможност да замине за Нигерия, където нейният съпруг е назначен като културно аташе към българското посолство. Живеят известен период в столицата Лагос, а тя става секретар на тогавашния български посланик в африканската страна:
"Имах щастието да съм там, когато се състоя нещо грандиозно – Фестивал на изкуствата и културата в новопостроения тогава Национален театър в Лагос, който е реплика на съществуващия днес Фестивален и конгресен център във Варна, но три пъти по-голям, построен от българи с американски инвестиции. Очакваше се властите там да продължат да го организират всяка година, но не успяха и това остана неговото единствено издание. Аз се постарах да направя интервюта с когото мога и ги изпращах на редакцията ни в София, където бяха много благодарни. Не беше лошо да имаме едни активни връзки с държавите от Африка, но за жалост сега нищо не е останало от това" – споделя в заключение Диана Чакърова.
Снимки: личен архив на Диана Чакърова, news.un.org, архив
Творците от Северна Македония, които са потвърдили участие в концерта за отбелязването на 153-ата годишнина от рождението на Гоце Делчев, са отказали ангажимента, съобщава БТА. Преди повече от седмица актрисите Валентина Божиновска и Илина..
През 2032 година България и Дания ще изберат свои градове за титлата "Европейска столица на културата". Процедурата ще започне през 2026 година, когато двете държави официално ще поканят своите градове да подготвят кандидатурите си...
Партия “Възраждане” внася проекторешение за излизане от споразумението със Световната здравна организация (СЗО), съобщиха от парламентарната формация. Те изискват от правителството да прекрати Основното споразумение със СЗО за установяване на..
Празнично и с почит към 143-ата годишнина от рождението на Владимир Димитров – Майстора, Градската художествена галерия в Кюстендил връчва Националната..
"Ако го няма твойто вино лудо, животът няма да е чудо!" – строфата е от песен, посветена на един от най-старите и почитаните празници по нашите земи –..
Икономисти и финансисти инициираха петиция с искане да не се отлага подаването на заявление за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за..