Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земетресения, безводие, вятърни генератори… еко предизвикателства обединяват ученици от България, Италия и Дания

Мая Падешка: Тези проекти са важни, защото младото поколение ще има тежката задача да разрешава някои сериозни проблеми в бъдеще

Снимка: Българско неделно училище „Асен и Илия Пейкови“ в Рим

Теми, свързани с възобновяемите ресурси и природните бедствия обединиха ученици от българското неделно училище "Асен и Илия Пейкови" в Рим, Първа английска езикова гимназия в София и гимназия Greve в близост до Копенхаген. Проектът има за цел да акцентира на наболелите екологични проблеми и да проследи инициативите, които се прилагат в трите държави.

"Ето ни отново в София по Еразъм! Този път темата е малко по-сложна. Чака ни поредното приключение", сподели преди дни във фейсбук основателката на българското училище в Рим Венета Ненкова. Първият етап от проекта събра българчета от Италия и България, които през изминалата седмица работиха на територията на Първа английска езикова гимназия в София. А предизвикателствата, пред които бяха изправени, се простираха както в сферата на изследователската дейност, така и до това се опознаят и да намерят път един към друг, за да работят най-ефективно в екип.

За тези първи стъпки Мая Падешка - директор на училището в Рим и един от ръководителите на проекта, разказва:

"В първия ден децата от всяка държава сформираха работни групи и споделиха знанията си по темите. Сравняваха как е в България, Италия и Дания по отношение на опазване на питейната вода, източниците на енергия, законите и политиките на държавите по отношение на опазването на околната среда. Работят в групи и с компютри, търсят информация по проблема и след това я представят под формата на конкретни резултати. Човек трябва наистина да наблюдава тази динамика, когато се започва работа по един такъв проект. В четвъртия ден от работата вече виждаме как тези млади хора все повече се опознават и започват да мислят в една обща посока. Тези проекти са изключително важни за мисленето заедно в Европа и за това децата да имат общо съзнание и цел. Защото младото поколение има нелеката задача да разрешава някои тежки проблеми."

За да се запознаят с нуклеарните енергии учениците присъстваха на лекция във Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски", което им помогна за една от задачите, свързана с анализ на обществените нагласи и осведомеността относно иновациите и правилните действия по време на природни бедствия. Мира Качарова, ученичка от училището в Рим, споделя:

"С моята група решихме да говорим за земетресенията, като разпитвахме хора в София. Младите хора, които интервюирахме, казаха, че не са преживявали, но беше различно, когато попитахме по-възрастните. Те знаеха как се чувства човек в такава ситуация. Интересуваше ни психологическата страна и как хората преживяват земетресението."

Джулия Нети – също от Рим, допълва:

"Темата на моята група бяха вятърните генератори. Направи ми впечатление, че повечето хора нямаха представа за темата и не бяха добре информирани."

Съученичката ѝ в българското неделно училище в Рим Йоана Костова е убедена, че трябва да се говори и да се предприемат мерки по екологичните проблеми, в противен случай бъдещето със сигурност няма да хубаво. Джулия Нети споделя личните си наблюдения, че промяната в сезоните е очевидна, а Мира Качарова е убедена, че замърсяването на природата може да се овладее, като се използват рециклирани продукти. И дава пример за измененията в природата, на които лично става свидетел:

"Всяка година ходя в Турция на море и забелязвам, че водата става все по-мръсна, а на Памуккале постепенно изчезва. Това много ме натъжава, защото в бъдеще децата няма да могат да видят красотата на света, както ние я виждаме сега."

И докато дискутираха темите за опазването на околната среда и съхранението на баланса в природата, младите българи научиха и още един урок – че километрите не определят близостта между хората. Алесандро Масачи, който в момента помага в проекта, бивш ученик от училището в Рим и дипломиран актьор, споделя, че работата създава приятелски отношения:

"Ние още поддържаме контакти с хората от предишния проект преди 6 години, пишем си, чуваме се и си споделяме идеи. Тези проекти са много полезни. Заедно сме почти целия ден. Огражда те една хубава енергия, която остава и в годините напред."

А Елица Павлова от Първа английска гимназия разказа как се събират след работа, говорят си за впечатленията от деня, но и за живота в Италия и България. "Изключително интересна е комуникацията с тях", споделя ученичката от София и допълва впечатленията си от общуването с връстници от Рим:

"Намираме много общи неща. Питахме ги, кои са им любимите български храни – обичат кисело мляко и си правят мекици с бяло сирене за закуска. Те си имат българското и е много интересно да се види, че дори и в чужбина те живеят като нас и харесват същите неща."

България не е чужда за българчетата от Рим, макар много от тях да са родени извън нея. Завръщането тук обаче винаги е емоционално, предоставя им възможност да комуникират на български език, да създават нови приятелства и незабравими спомени. Групата от Българското неделно училище "Асен и Илия Пейкови" вече се завърна в италианската столица, но предстоят следващите предизвикателства по проекта, който ще ги отведе в Копенхаген.

Вижте още:


Снимки: Facebook /Българско неделно училище „Асен и Илия Пейкови“ в Рим

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Генерално консулство на България в Ню Йорк

Българската професионална мрежа организира среща в Ню Йорк

Българската професионална мрежа (NYC Bulgarian Professionals Network) организира първата за годината неформална среща (Happy Hour) на българската професионална общност в Ню Йорк.  "Приветствам инициативата… и с удоволствие отново ще се присъединя",..

публикувано на 21.01.25 в 09:25

Българите в Тараклия отбелязват Ивановден

В предимно населения с етнически българи молдовски район Тараклия, днес се отбелязва Съборът на Предтеча Кръстител Господен Йоан. Празникът е посветен на свети Йоан Кръстител, един от най-важните светци в християнската традиция. В народния..

публикувано на 20.01.25 в 14:16
Дейзи Ланг - вдясно

Първата българка в световния бокс помага на пострадалите от пожарите в Лас Вегас

Първата българка в световния бокс и трикратна световна шампионка Деси Кирова, известна като Дейзи Ланг, отказа да бъде евакуирана от бушуващия дни наред пожар в Лос Анджелис, и с мъжа до себе си - Тейлър, се включи в битката с огнената стихия. "Когато..

публикувано на 19.01.25 в 16:34