На 19 февруари почитаме мъченическия подвиг на светите апостоли Архип и Филимон и мъченица равноапостолна Апфия, както и паметта на преподобни Доситей – живял в края на VI и началото на VII в. - ученик на авва Доротей. Възпоменаваме паметта и на изповедниците за вярата преподобни Евгений и Макарий.
Архип, Филимон и Апфия са били ученици и сподвижници на св. апостол Павел, от числото на Седемдесетте Христови ученици. В посланието си до Филимон апостол Павел нарича свети Архип свой спътник.
Апостол Архип бил епископ на град Колоса във Фригия, а апостол Филимон бил виден гражданин на същия град и в къщата му се събирали християни, за богослужения. Той също бил ръкоположен за епископ от апостол Павел и обикалял фригийските градове, като проповядвал Евангелието. По-късно става архипастир на град Газа. Света Апфия, съпругата на апостол Филимон, била негов верен сътрудник в благовестието на Божието Слово, проявявала милосърдие, като приемала странници и болни в дома си и се грижела за тях.
По време на гоненията срещу християните при император Нерон (54-68 г.) светите апостоли Архип, Филимон и равноапостолна Апфия били предадени на съд от управителя на града Артоклис за проповядване на Христовата вяра. Апостол Архип загива мъченически като е посечен с ножове. След мъчения Филимон и Апфия били заровени в земята и замеряни с камъни, докато светите мъченици предали на Бога душите си.
Преподобните изповедници Евгений и Макарий били презвитери на Антиохийската църква, при управлението на Юлиан Отстъпник (361-363). След мъчения, те били изпратени на заточение в Оасим, оазис в Арабската пустиня. Искали да се заселят на някаква планина, но местните ги предупредили, че там живеела огромна змия. По молитвите на светите мъченици мълния ударила пещерата, където живеел змея и го изпепелила. В тази пещера започнали да се подвизават светите Евгений и Макарий. Изповедниците се молели да умрат в един ден и Господ чул молитвата им. Преставили се в Господа едновременно в 363 г.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
При реставрацията на католическата църква "Мария Сантиссима дел Розарио ди Помпей" в гр. Салерно, Италия, храмът бе зографисан с два православни стенописа, съобщи във Фейсбук посолството на България в Рим. Стенописите с Тайната вечеря и..
На 6 февруари Православната църква почита един от т. нар. апостолски мъже – ученици на Христовите апостоли – преподобни Вукол, епископ Смирненски, честваме и преподобни Варсануфий Велики и Йоан Пророк – живели аскетически в манастира на Авва..
Преди близо 40 години, Българските православни църковни общини (БПЦО) в Западна и Средна Европа били обособени в няколко града – Будапеща, Мюнхен, Виена, Стокхолм, Малмьо, Осло и Париж. Първоначално, седалището на българския Западноевропейски..
Задушница е важен ден за много християни. На този ден поменаваме починали роднини и близки. Първата от трите Задушници за годината, известна още като..
Преди осем хиляди години, в района на днешното българско село Долнослав се заражда една от най-загадъчните култури на Балканите. В района на..
На 22 февруари Православната църква чества Намирането на честните мощи на светите мъченици в Евгения, както и паметта на мъченик Маврикий и..