Eмисия новини
от 16.00 часа
Presidenti Rumen Radev

Presidenti Rumen Radev nuk e pranon dorëheqjen e kryesekretarit të Ministrisë së Punëve të Brendshme

Siguria kombëtare dhe Ministria e Brendshme nuk mund të bëhen peng i ambicieve politike konjukturale afatshkurtra. Kështu ka bërë të ditur në qëndrimin e tij presidenti Rumen Radev. Ai ka theksuar se nuk do ta pranojë dorëheqjen e dorëzuar nga..

24.11.22 19:38 |
Agneza Popovska dhe Nikollaj Millkov

Bullgaria është e shqetësuar për të drejtat e bullgarëve në Maqedoninë e Veriut

Para Ambasadores së Maqedonisë së Veriut në Sofje, Agneza Popovska , ministri në detyrë i punëve të jashtme Nikollaj Millkov shprehu shqetësimin për zhvillimet e fundit në marrëdhëniet mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut, lidhur me të drejtat e..

25.10.22 10:58 |

Ministria e Punëve të Jashtme kundërshtoi idenë në Shkup për ndalimin e shoqatave bullgare

Ministria e Punëve të Jashtme ka reaguar ashpër kundër ideve të partive në Republikën e Maqedonisë së Veriut për ndalimin me ligj të shoqatave bullgare në vend. Gjuha e urrejtjes ndaj bullgarëve në Maqedoninë e Veriut po thellohet..

21.10.22 18:04 |

MPJ i falënderon komunitetet bullgare jashtë vendit për ndihmën e tyre në zhvillimin e zgjedhjeve

Në një fjalim drejtuar komuniteteve bullgare jashtë vendit, të publikuar në faqen e Ministrisë së Punëve të Jashtme, ministri i jashtëm nga qeveria e përkohshme Nikollaj Millkov i falënderoi ato për ndihmën e dhënë në organizimin e zgjedhjeve..

10.10.22 19:19 |
Godina e MPJ-së

Punonjësit e Ministrisë së Jashtme po përgatiten për grevë

Ministria e Punëve të Jashtme është duke u përgatitur për aksion greve, dhe arsyeja është niveli jashtëzakonisht i ulët i pagave në sistemin e MPJ-së, raporton BGNES. Punonjësit e Ministrisë së Jashtme sqarojnë se organizimi i aksioneve të grevës është..

04.10.22 19:19 |

Ministria e Punëve të Jashtme e Bullgarisë dënoi përdhosjen e himnit kombëtar bullgar në Shkup

Ministria e Punëve të Jashtme (MPJ) dënoi përdhosjen publike të himnit kombëtar bullgar gjatë ndeshjes së futbollit ndërmjet ekipeve kombëtare të Bullgarisë dhe të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Shkup. Në deklaratën e zëdhënësit të..

27.09.22 17:24 |

Marrëveshja e vitit 2017 me Maqedoninë e Veriut është e palëkundur

Anëtarët bullgarë të Komisionit të Përzier Historik në kuadër të Traktatit të Fqinjësisë së Mirë me Maqedoninë e Veriut kanë prezantuar rezultatet e arritura në Komisionin në Ministrinë e Arsimit dhe në Ministrinë e Punëve të Jashtme. Pritet që..

14.09.22 14:15 |
Godina e MPJ-së së Bullgarisë

Ministria e Jashtme dënoi deklaratat e kryeministrit shqiptar Edi Rama se Bullgaria ka bllokuar anëtarësimin e Shqipërisë në BE

Ministria e Punëve të Jashtme i cilësoi si të papranueshme, të pahijshme dhe absolutisht antibullgare deklaratat e kryeministrit shqiptar Edi Rama gjatë Forumit të Bledit më 29-30 gusht. Në një deklaratë zyrtare, Ministria e Jashtme e cilëson të rremë..

31.08.22 17:57 |

MPJ: Ne i mbështesim bullgarët në Shqipëri

Në vitin 2017, qeveria shqiptare miratoi një ligj kuadër për mbrojtjen e pakicave kombëtare dhe minoriteti kombëtar bullgar u njoh zyrtarisht në Shqipëri. Ai është i përqendruar në tre zona - në Gorë, Gollobordë dhe Prespë. Mësimi i..

25.08.22 16:21 |

Ministria e Punëve të Jashtme i dërgoi një notë Shkupit në lidhje me “narrativën anti-evropiane” në vend

Ministria e Punëve të Jashtme të Bullgarisë i dërgoi një notë Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë së Veriut për shkak të manifestimeve dhe parullave të shumta kundër Bullgarisë në ditët e fundit, njoftoi MPJ. “Është..

12.07.22 14:39 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера