Eмисия новини
от 03.00 часа

Në Varna dhe Burgas kryejnë një stërvitje kundër kërcënimit të “Menak”

Filloi faza detare e stërvitjes detare “Briz 2022”. Marrin pjesë anije dhe pajisje nga Shqipëria, Belgjika, Franca, Greqia, Italia, Letonia, Polonia, SHBA, Rumania dhe Turqia. Për herë të parë, manovrat po zhvillohen paralelisht në dy lokacione..

18.07.22 11:32 |
Kirill Petkov

Sipas kryeministrit, pas dorëheqjes së tij, Bullgaria do të mbajë një qëndrim pro-rus

Një kabinet zyrtar i emëruar nga Rumen Radev mund të përfundojë shpejt një marrëveshje me “Gazprom” dhe Bullgaria të bie dakord të paguajë në rubla për gazin. Kështu tha në një intervistë për gazetën britanike “Guardian” Kryeministri Kirill Petkov...

24.06.22 12:21 |

Rumen Radev bëri thirrje për bashkimin e shkencës dhe industrisë së mbrojtjes të vendeve nga B9

Lufta e Rusisë kundër Ukrainës kërkon masa adekuate për të garantuar sigurinë në Evropën Lindore dhe për të përballur efektet anësore të krizës. Kështu deklaroi Presidenti Rumen Radev në Samitin B9 në Bukuresht. Në takim, Bullgaria, Estonia,..

10.06.22 19:19 |

Bullgaria pret rritje të turistëve nga Polonia dhe Gjermania

Ministri i Turizmit Hristo Prodanov parashikon se sezoni turistik do të jetë më i mirë se vitin e kaluar. Në Varna ai mori pjesë në një forum të organizuar nga BTA me temë “BG Turizëm - Vera 2022”. Sipas tij, rezervimet më të mira janë nga..

06.06.22 15:24 |

“Gazprom” raportoi humbje për shkak të pezullimit të eksporteve në BE

Kompania ruse “Gazprom” tha se eksportet e saj në vendet jashtë ish-Bashkimit Sovjetik ranë 27.6 për qind nga janari deri në maj, pasi humbi disa klientë evropianë. Moska këmbëngul se ata të paguajnë për gazin e tyre në rubla. Furnizimet për Poloninë,..

02.06.22 09:21 |

BE dhe SHBA dënuan pezullimin e gazit nga Rusia për Bullgarinë

Në një deklaratë të përbashkët, Komisioni Evropian dhe Shtetet e Bashkuara e cilësuan pezullimin e furnizimit me gaz nga Rusia në Bullgari dhe Poloni si “të paarsyeshme dhe të papranueshme”. Ata e dënojnë këtë veprim dhe e cilësojnë si “shantazh..

24.05.22 14:21 |

Vendet e BE-së do të mbushin objektet e tyre të depozitimit të gazit së bashku

Negociatorët e BE-së dhe eurodeputetët ranë dakord mbi rregullat për mbushjen e objekteve evropiane të depozitimit të gazit përpara dimrit. Qëllimi është që vendet të përgatiten për ndërprerje të mundshme të gazit natyror rus, njoftoi REUTERS...

20.05.22 09:25 |

BE-ja do të marrë kredi të reja për të mbështetur Ukrainën

Presidenti amerikan Joe Biden firmosi ligjin e miratuar nga Kongresi për kredi-qira në mbrojtje të demokracisë në Ukrainë. Kjo do të lejojë që Shtëpia e Bardhë të financojë mbrojtjen ushtarake të Ukrainës kundër agresionit rus pa vonesa..

10.05.22 10:09 |

10 vende të BE-së, përfshirë Bullgarinë, kërkojnë ndihmë për shkak të refugjatëve ukrainas

Dhjetë vende të BE-së - Bullgaria, Estonia, Letonia, Lituania, Polonia, Sllovakia, Rumania, Hungaria, Kroacia dhe Çekia - në një letër i kërkuan Komisionit Evropian që të rialokojë buxhetin e tij për të ofruar më shumë mbështetje për njerëzit që..

03.05.22 16:33 |
Ljubomir Kjuçukov

Ljubomir Kjuçukov: Ekziston rreziku që konflikti të përshkallëzohet përtej Ukrainës

Nëse në fazën e parë të luftës kërkoheshin mënyra për t’i dhënë fund armiqësive, tani vijimi i saj del në pah. Në një intervistë për BNR, Ljubomir Kjuçukov, Drejtor i Institutit të Ekonomisë dhe Marrëdhënieve Ndërkombëtare, një ish-Zëvendës..

01.05.22 13:41 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера