Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Boksierët bullgarë me një paraqitje të shkëlqyer në Lojërat Evropiane në Poloni

Foto: Federata Bullgare e Boksit

Federata Bullgare e Boksit raportoi për një paraqitje të shkëlqyer të vendit tonë në Lojërat Evropiane në Poloni që përfunduan të dielën. Atletët bullgarë fituan 12 medalje në lojëra, me një të tretën e tyre për boksierët. Titujt u fituan nga Stanimira Petrova (54 kg) dhe Javier Ibanez (57 kg), Svetllana Kamenova mori medaljen e argjendtë (57 kg), dhe Jordan Morejon fitoi të bronztë (+92 kg). Petrova, Kamenova dhe Ibanez siguruan kuota për Lojërat Olimpike në Paris.

Më shumë nga rubrika

Motrat Stoevi do të luajnë në çerekfinalet në Mülheim

Stefani Stoeva dhe Gabriella Stoeva u kualifikuan në çerekfinalet e turneut të fortë të badmintonit të serisë "World Tour Super 300" në Mülheim (Gjermani). Gara, me një fond çmimesh prej 210 000 dollarësh, është gjithashtu një kualifikim për Lojërat..

botuar më 24-03-01 12.24.MD
Emma Nejkova

Emma Nejkova u bë kampione evropiane në skermë, pavarësisht një dëmtimi

18-vjeçarja Emma Nejkova fitoi medaljen e artë në skermë në Kampionatin Evropian të Skermës për të rinj dhe vajza në Napoli pak ditë më parë. Në garë morën pjesë 70 garuese nga 21 vende. Vajza tregoi për gazetën “Telegraf” se e ka fituar medaljen e..

botuar më 24-02-28 6.18.MD
Stanimir Bellomëzhev

Medalje argjendi për Bullgarinë nga Kupa Botërore e Orientimit të Skive

Bullgari Stanimir Bellomëzhev fitoi një medalje argjendi në vrapimin e Kupës Botërore të Orientimit të Skive në Haanja (Estoni). Bellomëzhev, i cili është dy herë kampion bote në këtë garë, ishte 9 sekonda pas fituesit Niklas Ekstrom (Finlandë),..

botuar më 24-02-23 7.01.MD