Denica Sekuliçka

Bullgarët në Sllovaki janë një komunitet i vogël, por i lidhur ngushtë me njëri tjetrin

Për të përhapur kulturën bullgare në mbarë botën dhe për të ruajtur identitetin tonë kombëtar në Sllovaki - ja çfarë Denitca Sekuliçka, kryetare e Bashkimit Kulturor Bullgar në Bratislavë dhe redaktore e revistës bullgare "Bashkatdhetar", i ka..

16.01.23 07:15 |
Formati B9

Udhëheqësit e B9 dënuan bombardimet ruse të Ukrainës

Në një deklaratë të përbashkët, presidentët e Bullgarisë, Republikës Çeke, Estonisë, Hungarisë, Letonisë, Lituanisë, Polonisë, Rumanisë dhe Sllovakisë dënuan bombardimet masive ruse të qyteteve në Ukrainë. Krerët e shteteve B9 bënë thirrje për ndërprerjen..

11.10.22 11:49 |
Rumen Radev dhe Illham Aliev

Bullgaria, Rumania, Hungaria dhe Sllovakia ofrojnë për të transituar më shumë gaz azerbajxhanas në Evropë

Bullgaria, Rumania, Hungaria dhe Sllovakia ofrojnë tranzitimin e sasive shtesë të gazit azerbajxhanas në Evropë, të rënë dakord ndërmjet Komisionit Evropian dhe Presidentit të Azerbajxhanit në korrik të këtij viti. Kjo do të mundësojë që..

30.09.22 15:07 |
Foto: Facebook / @Bulgarian Olympic Team

6 medalje për të rinjtë e Bullgarisë nga Festivali Olimpik Evropian në Sllovaki

Pjesëmarrja e sportistëve tanë të rinj në Festivalin e XVI Olimpik Evropian, që u mbajt në fund të korrikut në Sllovaki, u vlerësua si një sukses i madh për Bullgarinë. Për herë të parë që prej 15 vitesh në turneun, i vlerësuar nga specialistët si..

06.08.22 09:05 |

Rumen Radev bëri thirrje për bashkimin e shkencës dhe industrisë së mbrojtjes të vendeve nga B9

Lufta e Rusisë kundër Ukrainës kërkon masa adekuate për të garantuar sigurinë në Evropën Lindore dhe për të përballur efektet anësore të krizës. Kështu deklaroi Presidenti Rumen Radev në Samitin B9 në Bukuresht. Në takim, Bullgaria, Estonia,..

10.06.22 19:19 |

Në BE vazhdojnë negociatat për një paketë të re sanksionesh kundër Rusisë

BE është afër arritjes së një marrëveshjeje për paketën e gjashtë të sanksioneve kundër Rusisë, tha kreu i politikës së jashtme të komunitetit, Josep Borel. Ambasadorët e vendeve anëtare nuk arritën një marrëveshje në ditën e parë të diskutimeve,..

06.05.22 10:23 |

10 vende të BE-së, përfshirë Bullgarinë, kërkojnë ndihmë për shkak të refugjatëve ukrainas

Dhjetë vende të BE-së - Bullgaria, Estonia, Letonia, Lituania, Polonia, Sllovakia, Rumania, Hungaria, Kroacia dhe Çekia - në një letër i kërkuan Komisionit Evropian që të rialokojë buxhetin e tij për të ofruar më shumë mbështetje për njerëzit që..

03.05.22 16:33 |
Irena Georgieva

Pritet një rritje e turizmit veror në Bullgari

Rritja deri në 30 për qind këtë verë në krahasim me vitin e kaluar është e arritshme, parashikoi para BTA Zëvendësministrja e Turizmit, Irena Georgieva. Ajo e argumentoi optimizmin e moderuar për sezonin me rezervimet e mbi 10 500 fluturimeve për..

28.04.22 11:39 |
Stefan Janev

Duan të përshpejtojnë procedurat për blerjen e armëve

Qeveria do të krijojë një batalion të reagimit të shpejtë prej 1000 ushtarësh, tha në parlament Ministri i Mbrojtjes Stefan Janev. Kështu, vendi do të zbatojë vendimet e NATO-s për të forcuar krahun lindor të Aleancës dhe i përgjigjet kërkesës së..

27.01.22 10:31 |

Bullgaria përmes vështrimit të Tatjanës nga Sllovakia është një shtëpi e përmbushur me shumë bukuri dhe dashuri

Ndjenja për sukses, pavarësisht se ku është vendosur njeriu, vjen nga përkrahja dhe komunikimi me njerëzit - me shokët ose kolegët, por dhe nga fakti të gjendesh në vendin tënd në punë, të ndihesh i kënaqur nga arritjet e tua. Kur të gjitha këto kushte..

31.07.21 10:05 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера