Eмисия новини
от 09.00 часа
Foto: predizvikatelstva.com

Rikthehet në kryeqytet festivali “Ditët e Sfidave”

Banorët dhe mysafirët e kryeqytetit do të mund të shikojnë një sërë filmash emocionues kushtuar aventurës, sporteve në natyrë, artit dhe muzikës. Në periudhën 5-7 dhjetor, kinemaja Lumiere pret edicionin e 18-të të festivalit të kryeqytetit për kinemanë..

03.12.23 09:30 |
Kompleksi Qendror Tregtar i Sofjes

Një ndërtesë emblematike e Sofjes do të zgjohet për një jetë të re

Një nga godinat emblematike në pjesën qendrore të kryeqytetit po përgatitet për një jetë të re. Tregu i parë modern i mbyllur me produkte mishi, qumështi, peshk dhe perime në Sofje po i nënshtrohet restaurimit në shkallë të gjerë, që tashmë ka arritur në..

02.12.23 23:05 |
Vasill Terziev

Vasill Terziev u betua si kryetar i Bashkisë së Kryeqytetit

Kryetari i ri i Sofjes, Vasill Terziev, kryetarët e rajoneve dhe këshilltarët bashkiakë u betuan para Këshillit Bashkiak të Sofjes. Sesioni i parë i parlamentit të ri të qytetit u hap nga guvernatorja rajonale e kryeqytetit, Vjara Todeva, e..

13.11.23 11:26 |

Sofja pret 6 ekspozita ndërkombëtare në biznesin e ushqimit

Mbi 460 kompani bullgare dhe të huaja marrin pjesë në 6 ekspozita paralele ndërkombëtare ushqimore që po zhvillohen në Sofje nga 8 deri më 11 nëntor. Stendat e "Mesomania", "Rruga e qumështit", BULPEK - produkte makaronash, "Interfood & Drink" për..

08.11.23 15:22 |
Vasill Terziev

Vasill Terziev: Do të dëshmojmë se mund të qeverisim në mënyrë transparente

“Duhet të dëshmojmë se përveç fitimit të zgjedhjeve, mund të qeverisim edhe me dinjitet dhe transparencë. Kështu tha Vasill Terziev, i nominuar nga “Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike (PP-DB) dhe “Shpëto Sofjen”, pasi rezultatet e..

06.11.23 15:09 |
Bojko Borisov

Lideri i GERB-it Bojko Borisov me komentin e tij të parë pas zgjedhjeve

"Mënyra më e mirë për ta rikthyer Sofjen është ta humbasësh. Tani duhet ta shpëtojmë atë nga shpëtimtarët - unë i njoh këta njerëz, nuk mund të punojnë sepse janë dembel". Kështu deklaroi lideri i GERB-it, Bojko Borisov, në komentin e tij të parë pas..

31.10.23 18:37 |
Vasill Terziev

Vasill Terziev: Vazhdoj luftën për të qenë kryebashkiak i të gjithë sofjanasve

Menjëherë pas shpalljes së rezultateve të exit poll-it për zgjedhjet për kryetar bashkie të Sofjes, nga të cilat u bë e qartë se do të ketë balotazh për kryetar të bashkisë së Sofjes ndërmjet Vasill Terziev (PP-DB, Save Sofia) me 38.8% dhe..

29.10.23 21:21 |
Vasill Terziev (majtas), Anton Hekimjan dhe Vanja Grigorova

Një javë para votimit lokal, vetëm 42% janë gati të votojnë në Sofje

Kandidati për kryetar bashkie të Sofjes nga “Po e vazhdojmë ndryshimin-Bullgaria Demokratike-Shpëto Sofjen” Vasill Terziev ka mbështetjen e 32,9% në kryeqytet. Anton Hekimjan i nominuar nga GERB-SDS ka 22.9%, Vanja Grigorova e mbështetur nga Partia..

24.10.23 11:46 |

Harallampi Taçev – artisti që e dinte se si ta bënte Sofjen një kryeqytet të bukur

Ornamentet luksoze, eleganca dhe vëmendja ndaj detajeve - kjo është ajo që dallon fasadat dhe dekorimin e brendshëm të atyre pak ndërtesave publike që kanë mbijetuar deri më sot, të ndërtuara në fillim të shekullit të kaluar. Çdo banor i..

24.10.23 07:15 |

Të pavendosurit do të vendosin rezultatin e raundit të parë të zgjedhjeve në Sofje

10 ditë para zgjedhjeve lokale, Vasill Terziev – 24.8%, Vanja Grigorova – 22.2% dhe Anton Hekimjan – 21.4% ndajnë 20 000 vota, sipas një sondazhi përfaqësues të Agjencisë “Mediana”. Ai u mbajt në datat 10-17 tetor me fonde të veta. Kandidatët e “Po..

19.10.23 12:27 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна