Eмисия новини
от 09.00 часа

Në dhjetor nisin fluturimet ndërmjet Sofjes dhe Tiranës

Aviokompania Wizz Air starton një linjë të re direkte nga Sofja deri në Tiranën e Shqipërisë. Këtë e njoftoi TravelNews, duke cituar transportuesin. Fluturimet do të nisin nga 18 dhjetori 2023 dhe do të jenë tre herë në javë - të hënën, të mërkurën dhe..

08.06.23 17:49 |

Është regjistruar një tërmet me magnitudë 4.8 ballë 15 km nga Plovdivi

Një tërmet me magnitudë 4.8 ballë sipas Qendrës Sizmologjike Mesdhetare Evropiane është regjistruar 15 km nga Plovdivi dhe 146 km nga Sofja. Epiqendra e tërmetit ishte në veri të Asenovgradit. Lëkundja ka ndodhur në orën 15:26 dhe ka qenë 4.5 km e..

07.06.23 16:16 |
Plácido Domingo

Plácido Domingo do të këndojë për herë të tretë në Sofje

Plácido Domingo do të ketë një koncert më 11 shtator në “Arena Sofia”. “Bullgaria, jam shumë i lumtur që do të jemi sërish bashkë”, ka shkruar tenori në faqen e tij zyrtare. Këngëtari 82-vjeçar i quajtur “mbreti i operës” ndodhet në një turne..

30.05.23 13:05 |

Kryeqyteti është lider për sa i përket pagës mesatare me 2603 leva /1330 euro/

Qyteti i Sofjes është lider në vend për sa i përket pagës mesatare mujore bruto, e cila është 2603 leva /1,330.89 euro/. Pas saj, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave, të cituara nga BNR Varna, për tremujorin e parë 2023, renditen..

26.05.23 10:46 |

Festivali i bletëve në Sofje

Festivali njëditor "Dita e Bletëve" 2023 zhvillohet më 20 maj në livadhin e madh në Parkun Jugor në Sofje. Festa synon të tërheqë vëmendjen tek bletët, ndërsa rasti është Dita Botërore e Bletës. Organizatorët nga Shoqata "Mjalti i Vërtetë" kanë..

20.05.23 07:30 |

Arti i rrugës do të ketë një festë të vet treditore në kryeqytet

Nga sot e deri të dielën, sheshi "Sllavejkov" i kryeqytetit bëhet skena e festivalit të parë të kulturës së rrugës Street Music Fest. Sipas organizatorëve nga Mish Mash Fest, ky do të jetë një forum plot ngjyra dhe gazmor me shumë muzikë,..

19.05.23 06:30 |
Katedralja

Një shëtitje turistike në Sofje paraqet pamje historike nga Mesjeta

Një rrugë e re turistike, e financuar nga Bashkia e Kryeqytetit, zbulon periudhën mesjetare të Sofjes përmes vendeve të reja arkeologjike si Porta Perëndimore, rezervati historiko-arkeologjik "Serdika - Sredec", muzeu arkeologjik nëntokësor nën..

28.04.23 19:41 |

Bullgarët ende i kujtojnë Pashkët e errëta të vitit 1944

Më 17 prill 1944, të shtunën, para ditës së Pashkëve, 350 bombardues amerikanë dhe britanikë hodhën rreth 2500 bomba në Sofje pak para mesditës. Sipas dëshmitarëve, bashkë me bombat janë hedhur edhe “surpriza minash” në formën e lodrave për fëmijë...

17.04.23 15:31 |
Pallati Kombëtar i Kulturës në Sofje

Lulet e freskëta të pranverës zbukurojnë kopshtet e Sofjes

Këtë pranverë më shumë se 840 000 lule pranverore dekorojnë lëndinat e Sofjes, njoftoi BTA. Llojet e bimëve të pranverës mbillen në parqet dhe kopshtet e qytetit në kombinime të ndryshme, sipas karakterit të vendit ku janë mbjellë. Me..

17.04.23 11:52 |

Krishti u ringjall!

Mijëra laikë në mbarë vendin mirëpritën Ngjalljen e ndritur të Krishtit dhe morën pjesë në shërbesat festive. Kulmi i festimeve ishte shërbesa hyjnore e kryesuar nga Shenjtëria e Tij Patriku Bullgar Neofit në tempullin "Shën Aleksandër Nevski" në..

16.04.23 15:38 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна