Eмисия новини
от часа
Foto: Muzeu Historik Rajonal në Sofje

"Ah, ky cirk!" – një ekspozitë kujton kohët e arta të cirkut bullgar

Ekspozita paraqet foto arkivore, skulptura, figura të vogla, skica dhe fotografi nga epoka e artë e artit bullgar të cirkut. Në qendër është një model i ndërtesës emblematike të Cirkut Shtetëror të Sofjes, të cilën brezat e bullgarëve nuk e mbajnë..

17.09.23 10:20 |

Një Festival Ndërkombëtar i Cirkut Bashkëkohor fillon në Carevo

Nga 16 e deri më 21 gusht, edicioni i dymbëdhjetë i Festivalit Ndërkombëtar të Cirkut Bashkëkohor dhe Social Mini Art Fest mbahet për herë të parë jashtë Sofjes - në qytetin bregdetar bullgar të Detit të Zi, Carevo. Programi përfshin artistë nga..

16.08.22 06:35 |

Ekspozita e parë me pllakate kushtuar artit të cirkut në Bullgari

Një koleksion i pasur pllakatesh shumëngjyrësh bullgarë të cirkut formon një retrospektivë të historisë 125-vjeçare të artit vendas të cirkut në Galerinë e Sofjes "Rajko Aleksiev". Arsyeja e ekspozitës është shfaqja e parë e grupit të parë..

25.04.22 09:15 |
Qendra për Artet Bashkëkohore “Toplocentrala”

Festival i Muzikës, Teatrit dhe Cirkut në të hapur mbahet në Sofje

Ditët e shtune dhe të diele (4 dhe 5 shtator) në Parkun Jugor në Sofje mbahet edicioni i dytë i Festivalit për Muzikë, Teatër dhe Cirk në të hapur “Toplo Fest”. Të gjitha ngjarjet do të jenë midis orës 16 dhe 22 pasdite me hyrje falas para Qendrës..

04.09.21 09:05 |

Mistër Senko ishte i pari i cili tregoi numrin virtuoz me heqjen e kokës

Gjatë vitit 1961 persona të famshëm të Hollivudit mblidhen përpara ekranit të madh, që të bindem me sytë e tyre, se magjia nuk është një privilegj vetëm i sharlatanëve. Në mesin e arenës së cirkut, mes tymrave, një fakir heq kokën e vet dhe me një ecje..

26.02.21 08:10 |
“Rroba për transcendence”(„Clothes for Transcendence“)

Filloi edicioni i 10 i Mini Art Fest në Sofje

Në qendër të Sofjes, në afërsi me Muzeun “Toka dhe njerëzit”, filloi edicioni i dhjetë jubile i Mini Art Fest për Cirkun Modern. Ai u hap më 2 tetor me performancën e artistit francez Paul Keaton “ Freaks”, të bazuar mbi lëvizje, manipulim të sendeve..

03.10.20 05:15 |
Boill Banov

6 nga 7.5 milion euro për kulturën do të jenë për krijuesit e pavarur

6 nga 7.5 milion euro të miratuara nga qeveria suplementarisht për kulturën bullgare për shkak të pandemisë do të jenë për krijuesit e pavarur për të realizuar projekte të veta, njoftoi ministri i kulturës Boill Banov. Në këtë mënyrë pritet..

29.07.20 14:42 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна