Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një Festival Ndërkombëtar i Cirkut Bashkëkohor fillon në Carevo

Foto: @miniartfest

Nga 16 e deri më 21 gusht, edicioni i dymbëdhjetë i Festivalit Ndërkombëtar të Cirkut Bashkëkohor dhe Social Mini Art Fest mbahet për herë të parë jashtë Sofjes - në qytetin bregdetar bullgar të Detit të Zi, Carevo. Programi përfshin artistë nga Italia, Spanja, Zvicra, Meksika dhe Bullgaria. Përveç shfaqjeve të cirkut, planifikohen edhe punëtori cirku me numra shpejtësie, akrobaci, maskim si kloun dhe lëvizje për të qeshur, break dancing etj.


Më shumë nga rubrika

Ministria e Punëve të Jashtme e Bullgarisë dënoi përdhosjen e himnit kombëtar bullgar në Shkup

Ministria e Punëve të Jashtme (MPJ) dënoi përdhosjen publike të himnit kombëtar bullgar gjatë ndeshjes së futbollit ndërmjet ekipeve kombëtare të Bullgarisë dhe të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Shkup. Në deklaratën e zëdhënësit të..

botuar më 22-09-27 5.24.MD

Në Sofje organizuan një fushatë kundër përdorimit të gazit të parajsës

Më 27 shtator, qendra e Bashkisë së Sofjes për parandalim dhe informim për problemet e varësisë nga droga organizoi një fushatë për dëmin e shkaktuar nga përdorimi i gazit të parajsës, raportoi BTA. Si arsye kryesore për përhapjen e gazit të..

botuar më 22-09-27 4.31.MD

Bullgarisë i mungon kujdesi gjithëpërfshirës për pacientët me depresion

Në Bullgari përdoren medikamentet më të mira për trajtimin e depresionit, por nuk ka kujdes gjithëpërfshirës për të sëmurët. Kjo u bë e ditur në një panel diskutimi mbi sëmundjen, të cilën Organizata Botërore e Shëndetësisë e rendit si shkaktarin e..

botuar më 22-09-27 3.03.MD