Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

"Ah, ky cirk!" – një ekspozitë kujton kohët e arta të cirkut bullgar

Foto: Muzeu Historik Rajonal në Sofje

Ekspozita paraqet foto arkivore, skulptura, figura të vogla, skica dhe fotografi nga epoka e artë e artit bullgar të cirkut. Në qendër është një model i ndërtesës emblematike të Cirkut Shtetëror të Sofjes, të cilën brezat e bullgarëve nuk e mbajnë mend më sepse u shkatërrua nga një zjarr saktësisht 40 vjet më parë. 

Kjo është edhe arsyeja e ekspozitës aktuale, e cila do të qëndrojë deri në fund të shtatorit në ndërtesën e Muzeut Historik Rajonal në Sofje. Qëllimi i saj është të kujtojë emrat dhe veprën e autorëve që krijuan këtë ndërtesë emblematike për Sofjen në vitet 1950, pasi vepra e tyre është harruar në mënyrë të pamerituar.

Përpiloi: Gergana Mançeva

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva


Më shumë nga rubrika

Foto: predizvikatelstva.com

Rikthehet në kryeqytet festivali “Ditët e Sfidave”

Banorët dhe mysafirët e kryeqytetit do të mund të shikojnë një sërë filmash emocionues kushtuar aventurës, sporteve në natyrë, artit dhe muzikës. Në periudhën 5-7 dhjetor, kinemaja Lumiere pret edicionin e 18-të të festivalit të kryeqytetit për kinemanë..

botuar më 23-12-03 9.30.PD
Foto: Bashkia Kjustendill - arkiva

Qyteti Kjustendill ringjall një traditë vendase të Krishtlindjes

Krishtlindja përrallore e Kjustendillit nis më 2 dhjetor me ndezjen e dritave të pemës së Krishtlindjes në sheshin e qytetit “Vellbëzhd”. Zbukurimet festive do të ndriçojnë edhe në disa vende të tjera më të gjallëruara në pjesën qendrore të qytetit.  Një..

botuar më 23-12-02 8.05.PD
Dimitër Kenarov

Heronjtë e Dimitër Kenarovit flasin për nostalgjinë e tyre për komoditetet e komunizmit

"Jeta ishte më e mirë gjatë udhëheqjes së Todor Zhivkovit - më thotë një plak (me origjinë rome) me të cilin flas në rrugë; shumë njerëz kanë nostalgji për ish-diktatorin komunist. Atëherë nuk kishim të drejta, por kishim punë. Tani ne kemi..

botuar më 23-11-30 3.25.MD