Eмисия новини
от часа

Konferencë përfundimtare prezanton rezultatet e projektit evropian të kontrollit të fakteve

Në Shtëpinë e Evropës në Sofje, më 8 gusht do të mbahet konferenca finale kushtuar vendit të zhanrit “kontrolli i fakteve” në programet moderne radiotelevizive. Rezultatet e projektit, me theks në reportazhet dhe hetimet gazetareske, të prodhuara dhe..

08.08.23 08:10 |

Ministria e Jashtme dënoi përpjekjet e ambasadorit rus për dezinformim

Përpjekjet për dezinformim për shkak të mbështetjes së Bullgarisë për Ukrainën janë të papranueshme, thuhet në qëndrimin e Ministrisë bullgare të Punëve të Jashtme. Arsyeja e qëndrimit është një publikim më 12 qershor në rrjetet sociale i ambasadores..

14.06.23 08:51 |
Nënpresidentja Jotova

Nënpresidentja Ilijana Jotova beson se rrjetet sociale janë kthyer në media manipuluese

Pas lajmeve të rreme qëndrojnë strategji që synojnë të manipulojnë opinionin publik dhe të dobësojnë institucionet që funksionojnë mirë. Thashethemet e rreme dhe dezinformatat kanë qenë një kërcënim global për një kohë të gjatë, por sot rreziku..

12.06.23 11:11 |

BE pret një rritje të sulmeve hibride dhe përpjekjeve për ndërhyrje të huaja përpara zgjedhjeve evropiane

Bashkimi Evropian pret të intensifikohen përpjekjet për ndërhyrje të huaja dhe manipulimin e informacionit përpara zgjedhjeve evropiane në qershor të vitit të ardhshëm. Parlamenti Evropian miratoi një raport që kërkon masa urgjente mbrojtëse kundër..

07.06.23 13:09 |

Bullgaria kërkon masa nga BE kundër sulmeve hibride me lajme të rreme

Dezinformimi është një problem sistematik për Bullgarinë, si dhe për vendet e tjera të Evropës Lindore, tha për BNT Ministri i Qeverisjes Elektronike Bozhidar Bojanov. Sipas tij, burimi më i mundshëm i fushatave dezinformuese është pushteti në..

20.05.22 16:44 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна