Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria kërkon masa nga BE kundër sulmeve hibride me lajme të rreme

Foto: Pixabay

Dezinformimi është një problem sistematik për Bullgarinë, si dhe për vendet e tjera të Evropës Lindore, tha për BNT Ministri i Qeverisjes Elektronike Bozhidar Bojanov. Sipas tij, burimi më i mundshëm i fushatave dezinformuese është pushteti në Rusi.

Në një takim pune me komisionerët dhe ekspertët e BE-së në Bruksel, Bojanov i kërkoi Komisionit Evropian që të detyrojë Facebook-un përmes Aktit të Shërbimeve Digjitale, të sigurojë për vendet informacion për trollët që përhapin lajme të rreme dhe manipuluese dhe ta përjashtojë atë automatikisht. Kjo mund të bëhet duke vendosur kontroll mbi funksionimin e algoritmeve në internet, të cilët sjellin automatikisht lajmet e rreme, shpjegoi ministri.


Më shumë nga rubrika

Pushtetarët duan të ndryshojnë së pari ligjin e komisionit antimafia

Këshilli i koalicionit të pushtetarëve nga “Po e vazhdojmë ndryshimin”, “Bullgaria Demokratike” dhe BSP miratoi programin e projekt-kabinetit të Asen Vasilev. Përbërja personale dhe struktura e qeverisë, e cila duhet t’i propozohet presidentit më..

botuar më 22-07-07 9.46.PD

Pacientët e regjistruar me Covid ranë nën 27 000

643 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet u ulën me 223 në krahasim me një ditë më parë. Mbi 59.7 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 16 për qind e 3997 testeve të kryera ishin..

botuar më 22-07-07 9.35.PD

Ofensiva ruse në Ukrainë po ngadalësohet

Raketa ruse goditën Universitetin Pedagogjik në Harkov, njoftoi Presidenti ukrainas Vollodimir Zelenski. Një video e xhiruar nga rusët dhe e ngarkuar në faqen e Agjencisë së Lajmeve UNIAN tregon se si kur raketat u hodhën në Harkov nga Belgorod, disa..

botuar më 22-07-07 9.22.PD