Eмисия новини
от 16.00 часа
Darina Pashova, Antonio Papazov dhe Tihomor Barotev

Bullgaria fitoi një medalje të artë dhe një të argjendtë në Kampionatin Botëror të Aerobikës

Bullgaria fitoi medalje ari dhe argjendi në dy finalet e para të Kampionatit Botëror të Aerobikës për femra dhe meshkuj në Baku, Azerbajxhan. Treshja Darina Pashova, Antonio Papazov dhe Tihomir Barotev fitoi titullin botëror. Tek gratë në..

28.05.21 19:44 |
Cvetana Pironkova

Tri bullgare vazhdojnë në raundin e dytë të Roland Garros

Cvetana Pironkova u klasifikuanë raundin e dytë të kualifikimeve në turneun e tenisit Roland Garros në Paris. Bullgarja bëri një kthesë dhe mundi ameriken Caroline Dolehide me 6-7, 6-2 dhe 6-4. Dolehide renditet e 164-ta në botë. Në raundin e dytë..

26.05.21 11:28 |

“Lludogorec” u bë kampion futbolli i Bullgarisë

Skuadra e "Lludogorec" fitoi një titull rekord të dhjetë radhazi të Bullgarisë, pasi mundi "Beroe" me 3: 1 në terren të vet në Razgrad, në një ndeshje të raundit të 27-të të Ligës së Parë të Futbollit. Kështu, Lludogorec regjistroi fitoren e tij të..

05.05.21 09:22 |
Hristo Hristov

Peshëngritësit bullgarë fituan 19 medalje në Kampionatin Evropian

Pjesëmarrja jonë në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Moskë përfundoi me paraqitjen e shkëlqyer të 19-vjeçarit Hristo Hristov, i cili fitoi dy medalje argjendi. Kështu bullgarët fituan 19 medalje – tri të arta, tri të argjendta dhe një..

12.04.21 16:35 |

Gjashtë parti do të hyjnë në Parlamentin e ri, tregojnë të dhënat e 100% prej protokolleve të përpunuara

Në Legjislaturën e 45 të Kuvendit Popullor do të hyjnë gjashtë parti, tregojnë të dhënat e 100% prej protokolleve të përpunuara, transmetoi reporterja jonë Cvetelina Stojanova. Në vend të parë është GERB/SDS me 26.18%, pas tyre janë “Ka një..

06.04.21 16:57 |
Kisha “Shën 40 Martirët”, Veliko Tërnovo

Dita e Shën 40 Martirëve është dita e fitores së madhe të Mbretit Ivan Asen II te Kllokotnica

Më 9 mars kisha kremton Ditën e 40 Martirëve të Shenjtë. Këta janë ushtarë armenë të krishterimit të hershëm, dëshmorë nga qyteti Sebastia që vdiqën në shekullin e 4 në mbrojtjen e fesë së krishtere gjatë persekutimeve të perandorit Licinius...

09.03.21 08:05 |
Mitko Cenov

Atleti bullgar Mitko Cenov fitoi në vrapimin 1500 metra në Beograd

Mitko Cenov regjistroi një fitore në vrapimin 1500 metra në një turne ndërkombëtar të atletikës së lehtë në Beograd të Serbisë. Cenov, i cili u bë kampion ballkanik në ambiente të mbyllura në Stamboll të shtunën, triumfoi me një rekord..

25.02.21 11:06 |
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov në çerekfinale në Australi pasi fitor kundër Nr. 3 në botë

Ylli i tenisit bullgar Grigor Dimitrov u klasifikua në çerekfinalet në Kampionatin e Hapur të Australisë pasi fitoi kundër nënkampionit të vitit të kaluar, i cili është Nr. 1 në skemën botërore Dominic Thiem. Tenisti bullgar mundi austriakun..

14.02.21 10:33 |
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov po vazhdon në Turneun e Hapur të Australisë

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov u klasifikua për 1/8 finalet e turneut të parë të vitit të Grand Slam – Kampionati i Hapur në Melburn të Australisë (Australian Open) . Në raundin e tretë Dimitrov mundi Pablo Carenho Busta. Ndeshja..

12.02.21 09:47 |
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov vazhdon pjesëmarrjen e vet në turneun në Melburn

Grigor Dimitrov, i cili është Nr. 18 në skemën e Kampionatit të Hapur të Tenisit në Australi, u klasifikua për raundin e tretë të Grand Slam. Bullgari fitoi kundër Alex Bolt, i cili ka wild card, me 7:6(1), 6:1, 6:2 në “Margaret Court Arena”..

10.02.21 16:02 |
Всички новини: днес | вчера