Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Grigor Dimitrov për herë të parë do të luajë në çerekfinale në Paris

Grigor Dimitrov
Foto: BGNES

Grigor Dimitrov regjistroi paraqitjen e tij më të mirë në Roland Garros. Pas suksesit ndaj Hubert Horkaç, ai do të luajë në çerekfinale, ku e pret italiani Janik Siner. Bullgari ra disa herë në fushë pasi ai nuk donte të humbiste asnjë goditje. Në setin e tretë ai plagosi dorën nga rrëzimi. Duke injoruar gjakun në duar, Dimitrov e përfundoi ndeshjen me një fitore të madhe. “Isha aq i fokusuar te ndeshja sa nuk i kushtova vëmendje. Vetëm më vonë pashë se doreza e raketës sime ishte e mbuluar me gjak. Nuk kam problem. Në fakt më kthen në fëmijërinë time kur luaja në sheshe të ndryshme në shtëpi”, tha tenisti i lindur dhe i rritur në qytetin e Bullgarisë Jugore - Haskovo.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

11 atletë е përfaqësojnë Bullgarinë në Lisbonë, në Lojërat Evropiane të Personave me Transplantime

Më 21 korrik hapet në Lisbonë Kampionati Evropian për Persona të Transplantuar dhe Dializuar. Deri më 28 korrik, përfaqësues nga 28 vende do të festojnë fitoren e jetës mbi vdekjen, sepse një "po" mund të shpëtojë deri në tetë jetë njerëzish...

botuar më 24-07-19 6.15.PD

Presidenti dekoroi kampionet evropiane të volejbollit nga Brukseli

Kreu i shtetit Rumen Radev dekoroi Kombëtaren Bullgare të Volejbollit për femra nën 18 vjeç me Pllakë Nderi të Presidentit. Çmimi është për meritat e shquara në zhvillimin e sportit bullgar dhe fitimin e vendit të parë në Kampionatin Evropian të..

botuar më 24-07-17 12.07.MD

Plovdivi mirëpret pjesëmarrësit nga e gjithë bota në dy kampionate të kanoe-kajakut

Kanali i Kanotazhit në Plovdiv po pret dy kampionate botërore në kanoe-kajak , njoftuan organizatorët. Së pari, nga data 12 deri më 14 korrik do të garojnë mbi 300 veteranë nga 37 shtete dhe një javë më pas, nga 17 deri më 21 korrik, do të..

botuar më 24-07-12 5.15.PD