Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rositsa Dençeva e nisi me fitore në Roland Garros

Foto: bgtennis.bg

Rosica Dençeva u kualifikua në raundin e dytë të kampionatit të hapur të tenisit të Francës për vajza pas fitores vendimtare (6:2, 6:2) ndaj australianes Alana Subasic, e cila mori pjesë me një "wild card". Në ndeshjen e radhës tenistja bullgare do të përballet me një kundërshtare shumë më të vështirë - Tyra Katerina Grant nga SHBA, e cila është e katërta në renditjen e turneut.

Me fitoren e Rosica Dençevës, gjithsej tri bullgare vazhdojnë në raundin e dytë në Roland Garros. Më herët, Iva Ivanova mundi japonezen Mayu Crossley me 6:4, 2:6, 7:6, ndërsa Elizara Janeva mposhti Mika Stojsavleviç nga Britania e Madhe 6:1, 6:2.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Plovdivi mirëpret pjesëmarrësit nga e gjithë bota në dy kampionate të kanoe-kajakut

Kanali i Kanotazhit në Plovdiv po pret dy kampionate botërore në kanoe-kajak , njoftuan organizatorët. Së pari, nga data 12 deri më 14 korrik do të garojnë mbi 300 veteranë nga 37 shtete dhe një javë më pas, nga 17 deri më 21 korrik, do të..

botuar më 24-07-12 5.15.PD

“Lludogorec” startoi në Ligën e Kampionëve me 3:1 ndaj “Dinamo Batumi”

Në qytetin Razgradtë Bullgarisë Veriore, “Ludogorec” mposhti me rezultat 3:1 “Dinamo Batumi” në ndeshjen e parë të raundit të parë të Ligës së Kampionëve. Golat për kampionin bullgar ishin shënuar nga Bernard Tekpetey, Rick Jhonathan dhe Aslak Fonn..

botuar më 24-07-11 11.46.PD

Fëmijët bullgarë i sollën fat ekipit spanjoll të futbollit në UEFA EURO 2024

11 fëmijë bullgarë ishin ndër fatlumët që morën mundësinë e jashtëzakonshme për të qenë “hajmali” e një prej yjeve më të mëdhenj të futbollit në Evropë. Më 9 korrik, 10 djem dhe një vajzë nga Bullgaria dolën në fushën e stadiumit “Allianz Arena” të..

botuar më 24-07-10 10.50.PD