Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gjykata në Lozanë konfirmoi dënimin e notarit Antëni Ivanov

Antëni Ivanov
Foto: BGNES

Gjykata e Arbitrazhit Sportiv në Lozanë (CAS) konfirmoi dënimin me dy vjet të notarit Antëni Ivanov për shkak të testeve të pakryera për doping, njoftoi Komiteti Olimpik Bullgar. Sanksioni hyn në fuqi në mënyrë retroaktive, por notari ynë me siguri nuk do të marrë pjesë në Lojërat Olimpike në Paris në 2024.

Ivanov u ndëshkua për dy vjet nga Komisioni Disiplinor i Komitetit Olimpik Bullgar në tetor. Më pas ai paraqiti një ankesë, e cila rezultoi në një rivendosje të përkohshme të të drejtave të tij. Ivanov humbi kontrollet sepse ai nuk e përditësoi adresën e tij aktuale ku mund të kërkohej, gjë që është në kundërshtim me kodin e Agjencisë Botërore Anti-Doping (WADA).

Në vitin 2021, në Kampionatin Evropian të Notit në Budapest, Ivanov vendosi rekord kombëtar në 200 metra flutur me kohën 1:54.72 minuta.


Më shumë nga rubrika

Motrat Stoevi do të luajnë në çerekfinalet në Mülheim

Stefani Stoeva dhe Gabriella Stoeva u kualifikuan në çerekfinalet e turneut të fortë të badmintonit të serisë "World Tour Super 300" në Mülheim (Gjermani). Gara, me një fond çmimesh prej 210 000 dollarësh, është gjithashtu një kualifikim për Lojërat..

botuar më 24-03-01 12.24.MD
Emma Nejkova

Emma Nejkova u bë kampione evropiane në skermë, pavarësisht një dëmtimi

18-vjeçarja Emma Nejkova fitoi medaljen e artë në skermë në Kampionatin Evropian të Skermës për të rinj dhe vajza në Napoli pak ditë më parë. Në garë morën pjesë 70 garuese nga 21 vende. Vajza tregoi për gazetën “Telegraf” se e ka fituar medaljen e..

botuar më 24-02-28 6.18.MD
Stanimir Bellomëzhev

Medalje argjendi për Bullgarinë nga Kupa Botërore e Orientimit të Skive

Bullgari Stanimir Bellomëzhev fitoi një medalje argjendi në vrapimin e Kupës Botërore të Orientimit të Skive në Haanja (Estoni). Bellomëzhev, i cili është dy herë kampion bote në këtë garë, ishte 9 sekonda pas fituesit Niklas Ekstrom (Finlandë),..

botuar më 24-02-23 7.01.MD