Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për herë të parë vendosen çmime në të holla për sportistët e rinj

Foto: Ministria e Rinisë dhe Sportit

Me ndryshime në rregulloren e Ministrisë së Rinisë dhe Sportit, për herë të parë vendoset shpërblimi i sportistëve të rinj nga grupmosha e parë para meshkujve dhe femrave. Kështu, ata do të mund të përfitojnë një herë çmime në para për renditjen në vendet e para në kampionatet botërore dhe evropiane në disiplinat dhe kategoritë olimpike, njofton ministria. Për momentin nuk parashikoheshin stimuj të tillë financiarë. Qëllimi i ndryshimit rregullator është të inkurajojë të rinjtë shpresëdhënës bullgarë që të vazhdojnë të konkurrojnë në mënyrë aktive. Planifikohen 20 000 leva (10 225 euro) për vendin e parë në kampionatin botëror dhe 10 000 leva (5 112 euro) për kampionatin evropian.


Më shumë nga rubrika

Stanimir Bellomëzhev

Medalje argjendi për Bullgarinë nga Kupa Botërore e Orientimit të Skive

Bullgari Stanimir Bellomëzhev fitoi një medalje argjendi në vrapimin e Kupës Botërore të Orientimit të Skive në Haanja (Estoni). Bellomëzhev, i cili është dy herë kampion bote në këtë garë, ishte 9 sekonda pas fituesit Niklas Ekstrom (Finlandë),..

botuar më 24-02-23 7.01.MD
Karlos Nasar

Peshëngritësi Karlos Nasar fitoi titullin e katërt evropian për Bullgarinë

Këtë fundjavë Karlos Nasar fitoi titullin evropian për Bullgarinë në kategorinë 89 kg në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Sofje. Ai e bëri këtë me një rekord botëror të të rinjve në hedhjen e 176 kg. Bullgaria tashmë ka katër tituj..

botuar më 24-02-19 3.10.MD
Bozhidar Andreev

Bozhidar Andreev fitoi medaljen e artë evropiane me një rekord

Në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Sofje Bozhidar Andreev fitoi titullin në kategorinë olimpike 73 kg. Peshëngritësi 27-vjeçar realizoi një dyluftim prej 348 kg. dhe për herë të dytë pas vitit 2019 në Batumi mori medaljen e artë nga një..

botuar më 24-02-16 12.14.MD