Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një dizajnere bullgare i magjeps mysafirët e festivalit në Cannes

Foto: arkiv personal

Veshjet e 24-vjeçares Desisllava Tosheva rezultuan të ishin një ngjarje botërore pasi stilistja e lindur në Llom u prezantua në showroom-in e modës së lartë në Festivalin e Filmit në Cannes.

Rruga drejt suksesit: Një ide biznesi e lindur nga… .. nevoja për një fustan elegant për festën e maturës. Mungesa e raportit mes çmimit dhe cilësisë e bëri 18-vjeçaren Desisllava Tosheva të krijonte markën e saj të modës. Kjo ndodhi në vitin 2016. Aktualisht synimi i saj është të ofrojë modë të lartë me çmime të përshtatshme për bullgarët. Faqen e internetit bullgarja e talentuar gjithashtu e ka krijuar vetë. Në fakt njohja më e madhe për markën e saj të modës erdhi këtë vit. Ajo mori një ftesë për të ekspozuar veshjet e saj në showroom-in e Festivalit të Filmit në Cannes, gjë që e bëri atë të vetmen bullgare që e ka prezantuar linjën e saj të modës atje. Ylli kinematografik i veshur me fustanin bullgar është aktorja Lea Mornar.

Përpiloi: Joan Kolev

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Historia e panjohur e bullgarëve në Tavria

Jeta dhe fati i bullgarëve që janë shpërngulur në Tavria, të cilët numërojnë afro 40 000 njerëz, të vendosur në territorin e Ukrainës së sotme dhe në Gadishullin e Krimesë, rrallë janë objekt studimi, polemikash dhe diskutimi. Mungesa e..

botuar më 22-07-04 7.15.PD

Mungesa e mjekëve dhe e specialistëve të rinj po bëhet problem kombëtar për Bullgarinë

Spitalet në vend po mbyten për shkak të mungesës së specialistëve në shumë fusha mjekësore. Reparte të tëra në spitalet e qyteteve më të vogla tashmë mbështeten nga pensionistët që punojnë, ndërsa të tjerat janë mbyllur për shkak të mungesës së..

botuar më 22-07-02 11.05.PD

“July Morning” – tradita e Detit të Zi po vazhdon

Mirëpritja e mëngjesit të parë të korrikut në bregun bullgar të Detit të Zi, nën tingujt e muzikës, është kthyer në një ritual plot dritë dhe ndjesi pozitive, i vëzhguar dhe i përcjellë brez pas brezi. Edhe pse e ndikuar nga lëvizja botërore e..

botuar më 22-06-30 3.37.MD