Eмисия новини
от 15.00 часа

Lehtësohet emërimi i punonjësve të huaj me "kartën blu"

Me ndryshimet e leximit të dytë në Ligjin e Migracionit dhe Lëvizshmërisë së Punës, parlamenti prezantoi një regjim fleksibël të mundësive të punës në distancë dhe mundësive të udhëtimeve të biznesit afatgjata dhe afatshkurtra, përfshirë në..

19.01.23 16:21 |

Deputetët hodhën poshtë veton për ndryshimet në Kodin Zgjedhor

Me votat e GERB, DPS dhe BSP, parlamenti hodhi poshtë veton e presidentit të vendosur për një pjesë të ndryshimeve në Kodin Zgjedhor. Nga “Po e vazhdojmë ndryshimin”, “Vëzrazhdane” dhe “Bullgaria Demokratike” akuzuan ata që votuan kundër vetos për..

23.12.22 16:44 |

Po apelojnë një ligj kundër shoqatave bullgare në Maqedoninë e Veriut

Shoqata për Miqësi Maqedono-Bullgare në Shkup paraqiti një ankesë në Gjykatën Kushtetuese të Maqedonisë së Veriut kundër ndryshimeve në Ligjin për Shoqata dhe Fondacione. Ndryshimet ndalojnë themelimin dhe regjistrimin e organizatave me emra të..

07.12.22 10:37 |

Rumen Radev: Bullgaria i ka të gjitha shanset që vitin e ardhshëm të bëhet pjesë e Shengenit

Bullgaria ka të gjitha shanset për t’u bërë pjesë e Shengenit vitin e ardhshëm. Këtë e deklaroi presidenti Rumen Radev për gazetarët në Tiranë, ku mori pjesë në samitin BE-Ballkani Perëndimor. Radev konfirmoi se vendi ynë vazhdon të punojë në të..

06.12.22 17:27 |

Qytetarët kërkojnë dënim të drejtë për dhunuesin e kafshëve

Gjykata vendosi masën e paraburgimit të përhershëm për 37-vjeçarin Zahari Shulev, banues në Sofje, i akuzuar për dhunë ndaj një qeni endacak. Vendimi i gjykatës u prit me duartrokitje nga dhjetëra mbrojtës të kafshëve, të cilët u mblodhën një orë..

29.11.22 15:15 |
Petër Todorov

Dorëheqjet e drejtuesve të lartë të policisë pas një tjetër incidenti me emigrantët

Kryesekretari i Ministrisë së Punëve të Brendshme krye komisionari Petër Todorov dhe zëvendësi i tij Stanimir Stanev dhanë dorëheqje, njoftoi Todorov. Shkak u bë një tjetër incident ku një punonjës policie mbeti i plagosur gjatë ndalimit të..

22.11.22 12:19 |