Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ndërmjetësimi fillestar gjyqësor do të jetë i detyrueshëm në një sërë çështjesh

Foto: pixabay

Parlamenti miratoi përfundimisht ndryshimet në Ligjin për Ndërmjetësimin, të cilat janë pjesë e Planit Kombëtar të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë.

Gjykata tani mund t’i detyrojë palët në një proces në pritje që të marrin pjesë në mbledhjen e parë të procedurës së ndërmjetësimit. Palët mund të marrin pjesë në ndërmjetësim vetëm një herë në procedurën gjyqësore.

Gjykata mund të urdhërojë ndërmjetësimin kur kërkohet divorci sipas Kodit të Familjes; zgjidhjen e mosmarrëveshjeve për të drejtat prindërore, vendbanimin dhe marrëdhëniet personale me fëmijën dhe mbështetjen e tij. Hiqet  ndërmjetësimi i detyrueshëm në mosmarrëveshjet midis prindërve për udhëtimin e fëmijës jashtë vendit dhe dhënia e dokumenteve personale për këtë.


Më shumë nga rubrika

Lloyd Austin

Pentagoni është i shqetësuar për ndihmën kineze për Rusinë kundër Ukrainës

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, përshëndeti marrëveshjen e arritur për t'i dhënë Ukrainës 1 milion predha 155 mm pas përfundimit të ditës së parë të takimit të liderëve evropianë. Vizita e liderit kinez Xi Jinping në..

botuar më 23-03-24 9.32.PD
Ursula von der Leyen

Kontrolli i presionit të emigrantëve ndaj Bullgarisë është një projekt pilot për BE-në

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka theksuar forcimin e kufirit bullgaro-turk si prioritet në masat operacionale kundër migracionit të paligjshëm. Pas përfundimit të ditës së parë të takimit të liderëve europianë, ajo kujtoi..

botuar më 23-03-24 9.21.PD

Parashikimi i motit për 24 marsin 2023

Të premten temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 2 deri në 7°. Në Sofje do të jetë 3°. Gjatë ditës do të jetë me diell, por në mëngjes me mjegull pranë pishinave. Temperaturat maksimale do të arrijnë në 17-22°, në kryeqytet 19°. Me..

botuar më 23-03-23 8.25.MD