Eмисия новини
от 04.00 часа

Shën Pantelejmoni – shenjtori më i nderuar nga Nestinarët në fshatin Brodillovo në malin Stranxha

Në kalendarin e kishës, 27 korriku është caktuar për të nderuar Shtatë Shenjtorët – Apostujt e Shenjtë Kirill dhe Metodij dhe dishepujt e tyre Kliment, Naum, Sava, Gorazd dhe Angelarij . Pavarësisht se ka një festë të veçantë për secilin prej..

27.07.22 09:00 |

Kiten - një dashuri përgjithmonë

Me rërën e butë prej kadifeje në plazhet e tij dhe një raport të mirë midis cilësisë dhe çmimeve për pushime, Kiten është një destinacion tërheqës bregdetar për bullgarët, por duket jo shumë i njohur për të huajt.Qyteza pushimore është e vendosur..

26.07.22 07:15 |

Aventurierët e huaj vijnë në vendin tonë kryesisht për kalërim dhe turizëm malor

Një rritje në krahasim me vitin e kaluar në numrin e mysafirëve të huaj që mbërrijnë jo për t'u çlodhur në Detin e Zi, por për të përjetuar një aventurë në natyrën bullgare, evidentojnë operatorët turistikë. Nivelet para vitit 2019 nuk janë..

24.07.22 11:35 |
Paraklisi Trinia e Shenjtë

Stranxha është për eksplorues dhe njerëz me një shpirt aventuresk

Stranxha – mali më i pa eksploruar në Bullgari është një thesar i bukurisë natyrore dhe i gjurmëve të lashtësisë. Disa nga këto thesare janë lehtësisht zbuluese dhe të arritshme, por të tjerat kanë qëndruar të qetë në natyrë për mijëvjeçarë të..

04.06.22 09:35 |

Birrë me aromën e… malit Stranxha

A mundet që birra të ketë aromën e....malit dhe më saktë të malit Stranxha - një nga skajet më të bukura dhe të paprekura të natyrës bullgare? Përgjigjen e kësaj pyetjeje e jep Stamen Iliev, i cili i është përkushtuar ëndrrës së tij - të krijojë..

21.05.22 11:45 |

Parashikimi i motit për 29 prillin

Të premten temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 6 dhe 11 gradë, në Sofje rreth 6 gradë. Gjatë ditës në të gjithë vendin me erë verilindore do të depërtojë ajër i ftohtë. Para mesditës do të ketë shpërndarje të ndjeshme dhe ulje të..

28.04.22 20:25 |

Të Martën e Ndritshme në fshatin Momçillovci të malit Rodopa respektojnë një zakon të Malit të Shenjtë

Në ditën e tretë të Ngjalljes së Krishtit, kur Kisha Ortodokse feston të Martën e Ndritshme, në fshatin e malit Rodopa, Momçillovci, mbajnë një procesion liturgjik, i njohur ndër vendasit si “Shën Letenija”. Procesioni është i vetmi i këtij lloji..

26.04.22 11:41 |

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 8 deri në minus 3 gradë, në Sofje rreth minus 7. Gjatë ditës vranësia do të çahet, ndërsa pasdite do të trashet. Në disa vende, kryesisht në bregdet dhe në malet e Bullgarisë..

18.03.22 20:25 |

Piktori i ri Kostadin Zhikov dhe imazhet e tij të bukura dhe paqësore femërore

Gjatë muajit mars, të cilin ne bullgarët e quajmë muajin e grave, për shkak të kohës së ndryshueshme jashtë dhe për shkak të festës së gruas më 8 mars, në fokus është “Ajo”, me bukurinë e saj, me estetikën dhe me rolin e saj në botën e ndërlikuar..

16.03.22 11:26 |

Skiatorë me kostume tradicionale festuan Ditën e Çlirimit në Pamporovo

Më shumë se 700 skiatorë me veshje tradicionale zbritën me trengjyrësh nga maja Snezhanka në zonën e skive Studenec në Pamporovo. Në procesion morën pjesë bullgarë nga të gjitha moshat dhe rajonet e vendit. Në fund të zbritjes nën tingujt e..

03.03.22 18:19 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера