Eмисия новини
от 05.00 часа

Nuk ka përparim në hetimin e shkakut për rrëzimin e MiG-29

Kutia e zezë e aeroplanit të rrëzuar MiG-29 pranë Shabla dy muaj më parë ende nuk është dërguar në Rusi për lexim. Kjo thuhet në përgjigjen me shkrim të Ministrisë së Mbrojtjes për pyetjet e deputetit nga GERB, Hristo Gaxhev. Ministria nuk përgjigjet pse..

10.08.21 09:49 |

Një gabim piloti është shkaku më i mundshëm i rrëzimit të MiG-29 në Detin e Zi

Arsyeja më e mundshme e aksidentit me avionin MiG-29 afër Shabllës, në të cilin vdiq piloti Valentin Terziev gjatë një stërvitjeje, është: "Hasje e aeroplanit me sipërfaqen e ujit për shkak të humbjes së orientimit hapësinor nga ekuipazhi". Kjo..

14.07.21 16:49 |
Valentin Terziev

I bënë homazhe pilotit të ndjerë ushtarak Valentin Terziev

Më 30 qershor, me një ritual ushtarak në bazën ajrore “Graf Ignatievo”, homazhi i fundit iu bë majorit Valentin Terziev - pilot i avionit luftarak MiG-29, i cili vdiq më 9 qershor duke zbatuar një fluturim nate mbi det afër Shabla. Për të shprehur..

30.06.21 15:51 |
Piloti i vdekur Valentin Terziev

Kutia e zezë e MiG-29 u hoq nga deti

U hoq nga deti kutia e zezë e avionit MiG-29 që u rrëzua në Detin e Zi, pilotuar nga majori i vdekur Valentin Terziev . Avioni u zhduk në det afër Shablla gjatë një stërvitjeje natën e 9 qershorit. Informacioni për shkaqet e aksidentit duhet të..

24.06.21 13:06 |
Majori Valentin Terziev

U ripohua vdekja e pilotit të avionit të rënë bullgar MiG-29

U konfirmua vdekja e pilotit ushtarak 47 vjeç Valentin Terziev - pilot i avionit MiG-29 që u rrëzua në det afër Shablla. "Fatkeqësisht, ne humbëm një pilot me përvojë," tha para bTV Ministri i Mbrojtjes Georgi Panajotov. Kërkimet e kutisë së zezë të..

10.06.21 19:06 |
Stefan Janev

Po vazhdon kërkimi i pilotit të aeroplanit MiG-29 të rënë

Ka pak shpresa për gjetjen e pilotit të avionit ushtarak bullgar që u zhduk nga radarët gjatë një stërvitje mbi Detin e Zi pranë Shabla, njoftoi Kryeministri Stefan Janev në një konferencë në Varna. Operacioni i kërkimit vazhdon. Nuk ka asnjë..

09.06.21 17:17 |

Aviacioni luftarak kërkoi më shumë orë stërvitje ajrore

Komandanti i bazës ajrore Graf Ignatievo, gjeneral brigade Nikollaj Rusev, kërkoi aeroplanë punues MiG-29 dhe më shumë orë në ajër për pilotët. Sipas gjeneralit, orët e pakta në ajër “dëmtojnë stërvitjen luftarake të pilotëve”. Arsyeja për këtë..

13.01.21 09:24 |

Dërgojnë pilotët e parë për stërvitje në SHBA për avionët e rinj F-16

Dërgojmë të rinj të përgatitur për të mësuar të punojnë me teknikën e re. Ajo është e ardhmja e aviacionit bullgar, tha Ministri i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov në një takim me 4 pilotët e parë, të cilët nisen për stërvitje në SHBA për avionët e..

05.06.20 13:41 |

Gjuajtësit F-16 të paguhen menjëherë këmbëngul kryeministri

Kryeministri Bojko Borisov ngul këmbë, që tetë gjuajtësit e rinj F-16 për Ushtrinë Bullgare të paguhen menjëherë. Ai e tha këtë para ambasadorëve dhe përfaqësuesve bullgarë jashtë shtetit dhe shtoi, se ata aeroplanë janë më të mirët të cilët Bullgaria mund..

18.07.19 16:12 |

100 vjet nga lindja e togerit Nedellço Bonçev – piloti mësymës i dytë

Sot pothuajse nuk ka ndonjë bullgar, i cili të mos ketë dëgjuar për trimërinë e kapitenit Dimitër Spisarevski dhe për vdekjen e tij heroike në mbrojtjen e qiellit mbi Sofjen gjatë Luftës së Dytë Botërore. Mirëpo, pak janë ata, të cilët e dinë..

21.06.17 15:33 |
Всички новини: днес | вчера