Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

17-vjeçari Mack Rutherford përfundoi udhëtimin e tij rreth botës me një aeroplan ultra të lehtë në Bullgari

Foto: Facebook /@macksolo2022

Mack Rutherford u ul sot në aeroportin pranë fshatit të rrethit të Radomirit – Kondofrej (Bullgari Perëndimore). Adoleshenti 17-vjeçar nga Belgjika e nisi udhëtimin e tij rreth botës në mars të këtij viti nga i njëjti vend.

Rutherford theu dy rekorde - për pilotin më të ri që ka udhëtuar vetë në mbarë botën dhe për personin më të ri që ka bërë një udhëtim rreth botës me një avion ultra të lehtë. I riu ka kaluar nëpër territorin e 52 shteteve. Arritja e tij pritet të regjistrohet në Librin e Rekordeve Guinness.

Mack është vëllai më i vogël i Zara Rutherford, e cila në janar të këtij viti theu rekordin botëror për gruan më të re që udhëtoi rreth botës solo, si dhe për personin më të ri që udhëtoi rreth botës me një aeroplan ultra të lehtë - një rekord që e theu vëllai i saj.

Më shumë nga rubrika

Pallati Kombëtar i Kulturës

Sofjes i dorëzojnë flamurin e Kryeqytetit Botëror të Sportit

Më 3 dhjetor në një ceremoni zyrtare në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje i dorëzojnë kryeqytetit tonë flamurin e Kryeqytetit Botëror të Sportit në vitin 2024. Iniciativa është e përbashkët e Asociacionit të Qyteteve dhe Regjioneve Evropiane dhe..

botuar më 22-12-03 5.25.PD
Adrian Andreev

Adrian Andreev u kualifikua në çerekfinalet në Spanjë

Raketa e dytë e Bullgarisë për meshkuj Adrian Andreev u kualifikua në çerekfinalen e turneut të tenisit në fusha balte të serisë Challenger në Maspalomas (Spanjë), kategoria 80. Andreev, i renditur në numrin 6, mbizotëroi bindshëm ndaj..

botuar më 22-12-01 5.37.MD
Foto: Federata Bullgare e Kërcimit me Trampolinë

Medalje argjendi për Bullgarinë në Kampionatin Botëror të Kërcimit me Trampolinë për të rinj e të reja në Sofje

Në kërcimin e sinkronizuar në grupmoshën 11-12 vjeç, bullgaret Mirella Koseva dhe Sijana Pavllova zunë vendin e dytë. Dy vajzat realizuan jashtëzakonisht pastër kombinimin e tyre dhe fituan medaljen e argjendtë me 42.640 pikë. Në vend të parë, me 43.350..

botuar më 22-11-24 4.50.MD