Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Komisioni i Mbrojtjes në parlament miratoi dërgimin e komplekseve raketore në Ukrainë

Foto: BGNES

Pas debateve të nxehta, Komisioni Parlamentar për Mbrojtjen mbështeti propozimin që Bullgaria t'i sigurojë Ukrainës komplekset e raketave kundërajrore që janë jashtë shërbimit dhe nuk nevojiten më.

Propozimi i përgatitur nga GERB, PP-DB dhe DPS parashikon gjithashtu ndihmën e Bullgarisë në trajnimin e pilotëve ukrainas me avionët F-16, duke përfshirë përdorimin e hapësirës ajrore bullgare. Importuesit gjithashtu ofrojnë për të trajnuar deri në katër kompani të këmbësorisë ose të mekanizuara ukrainase në vit në vendin tonë me gjithsej 160 personel ushtarak.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të mbajë mot i vranët. Në shumë vende në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, më të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe në malin Rodope. Vranësirat do të fillojnë të shpërndahen në mbrëmje nga..

botuar më 24-03-01 7.25.MD
Rumen Radev

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e..

botuar më 24-03-01 5.28.MD
Kornelija Ninova

Skandal në parlament për emigrantët e kthyer nga Gjermania në Bullgari

Grindje të ashpra në sallën plenare shkaktuan informacionet e paraqitura nga BSP për 23 emigrantë të cilët u kthyen me çarter nga Mëniku në Sofje më 8 shkurt të këtij viti.Sipas socialistëve, gjashtë nga të riatdhesuarit ishin "të dënuar me ligj,..

botuar më 24-03-01 3.37.MD