Eмисия новини
от 02.00 часа
Departamenti i Thesarit të SHBA

Sanksionet e SHBA-së – vlerësimi i tranzicionit ose apeli i radhës për luftim real të korrupsionit

Korrupsioni në Bullgari ka rrënjë të thella në sistemin politik dhe ekonomik të vendit. Problemet dhe pasojat tashmë dalin jashtë kufijve kombëtare – tha Kryeministri i përkohshëm Stefan Janev në hapjen e Këshillit të Jashtëzakonshëm të Sigurisë i..

08.06.21 13:31 |
Rumen Radev

Rumen Radev për ndërrimet në shtresat e pushtetit: Këto janë veprime logjike

Presidenti Rumen Radev përshkroi ndërrimet në postet kryesore në vend si “veprime logjike”. “Kur emërova qeverinë e përkohshme, unë dhashë udhëzimet e mia të shkurtra: ndershmëria, transparenca, por edhe toleranca zero për korrupsionin, krimin dhe..

19.05.21 18:34 |

Pothuajse 70 për qind nga hotelierët presin “një valë falimentimesh” deri në fund të vitit

Asociacioni Bullgari i Profesionistëve në Menaxhimin e Hoteleve ( Bulgarian Association of Hotel Executives BAHE) organizoi një sondash përfaqësues kombëtar në prag të zgjedhjeve parlamentare dhe në kushtet e mbylljes së pjesshme. Qëllimi..

06.04.21 06:55 |
Filli Ladgman

Bullgarët jashtë shtetit votuan për restartimin e sistemit

Radio Bullgaria anketoi bullgarë me banim nga jashtë me pyetjen se çfarë Bullgaria presin pas zgjedhjeve parlamentare që u mbajtën më 4 prill.  Filli Ladgman që prej vitesh jeton në Melburn të Australisë. Ajo është gazetare dhe drejtuese e programit..

05.04.21 15:29 |

Bullgaria do të vazhdojë të ndërtojë marrëdhënie me Shtetet e Bashkuara

Edhe me administratën e re të Presidentit Joe Biden, Bullgaria do të vazhdojë të ndërtojë mbi atë që është arritur në vitet e fundit. Këtë e tha për BNT Ambasadori Bullgar në Uashington Tihomir Stojçev. “Ne filluam një dialog strategjik në..

20.01.21 09:27 |

Ndryshim në modelin e menaxhimit propozon Këshilli Strategjik pranë Presidentit

Shoqëria jonë ka nevojë për një ndryshim në modelin e menaxhimit dhe forcimin e marrëdhënieve midis qytetarëve dhe shtetit. Ky është përfundimi kryesor i diskutimit publik disa mujor të projektit të Dokumentit Strategjik Kombëtar të Bullgarisë,..

19.01.21 17:36 |

Presidenti kërkon të zbulohen mekanizmat për dështimin e qeverisjes

Duhet të zbulohen se cilat janë mekanizmat që çojnë në dështimin e qeverisjes dhe deri në këtë model të mbrapshtë të pushtetit dhe se si ato mund të mënjanohen për të rivendosur drejtësinë. Këtë e tha presidenti Rumen Radev në fshatin Bojaxhik, rajoni i..

22.09.20 16:09 |
Valeri Simeonov

Qeveria do ta mbarojë mandatin e vet

Dhënia e dorëheqjes është e pakuptimtë 6 muaj para zgjedhjeve të rregullta. Kjo do t’i sjellë shtetit shpenzime më të shumta dhe humbje të konsiderueshme, tha para BNT-së Zëvendëskryetari i Parlamentit Valeri Simeonov dhe një prej liderëve të..

20.09.20 14:30 |

Tridhjetë vjet pas zjarrvënies ish shtëpia e Partisë Komuniste Bullgare u bë përsëri dëshmitare e protestave

Data 26 gusht 1990 mbetet përgjithmonë në historinë e Bullgarisë me zjarrvënien e njërit prej simboleve të pushtetit në vend - godina e ish Partisë Komuniste Bullgare. 10 muaj pas rrëzimit nga pushteti të liderit Todor Zhivkov, qytetarët ende..

26.08.20 14:50 |
Tomisllav Donçev

Zëvendës kryeministri Tomisllav Donçev: Mbetja në pushtet na dëmton

Kuvend i Madh Popullor mund të thirret në nëntor, tha para bTV zëvendës kryeministri Tomisllav Donçev. Ai theksoi se mbetja e qeverisë së kryeministrit Bojko Borisov në pushtet që këtu e tutje është në dëm të tyre. Ai shtoi, se dorëheqja nuk do të..

15.08.20 10:53 |
Всички новини: днес | вчера