Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti mendon se koalicioni i ri i bëri zgjedhjet të pakuptimta

Foto: BGNES

Para se parlamenti të votonte për kabinetin e propozuar nga dy formacionet PP-DB dhe GERB-SDS, presidenti Rumen Radev rekomandoi që qeveria e re “të mos tradhtojë interesat kombëtare pasi liderët e koalicionit të ri tradhtuan besimin e votuesve të tyre”. Sipas tij, koalicioni i ri i bëri zgjedhjet të pakuptimta. “Ju e mbani mend sesi lideri i GERB-it Bojko Borisov shkoi nëpër vend duke i bindur njerëzit të votojnë për të, sepse PP-ja e rrënoi shtetin dhe nëse lejohen të vijnë në pushtet, do ta përfundojnë atë. Sot Borisov po ua jep të gjithë pushtetin.

Kujtoni se si PP pushtoi rrjetet sociale për të frymëzuar ndjekësit e tyre se GERB është mafia dhe duhet të fshihet nga politika bullgare. Sot e ndajnë pushtetin me GERB-in”, tha presidenti me të hyrë në parlament.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 27 shtatorin 2023

Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga 11 deri në 16°, në Sofje – 11°. Në lindje do të ketë mjegull. Gjatë ditës do të ketë vranësira të shpërndara, më të theksuara në male, por edhe aty pothuajse nuk do të ketë reshje. Vlerat maksimale..

botuar më 23-09-26 6.41.MD

Komisioni parlamentar i mbrojtjes propozon dërgimin e raketave me defekt në Ukrainë

Bullgaria do t’i dhurojë Ukrainës raketa kundërajrore të dëmtuara dhe municione për armë të vogla automatike që nuk janë më të nevojshme. Kjo u votua nga deputetët e komisionit parlamentar të mbrojtjes në një projektvendim për ofrimin e ndihmës..

botuar më 23-09-26 6.32.MD

Një gjykatë në Londër akuzoi pesë bullgarë për spiunazh për Rusinë

Pesë bullgarët e dënuar në Britaninë e Madhe për spiunazh në dobi të Rusisë mbeten në burg. Orlin Rusev, Biser Xhambazov, Katrin Ivanova, Ivan Stojanov dhe Vanja Gaberova u akuzuan sot për konspiracion për të kryer spiunazh, vëzhgim të personave..

botuar më 23-09-26 5.31.MD