Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sipas gjen. Atanasov, shërbimet ruse e pengojnë atë të ketë pushtet të rregullt në vend

Gjen. Atanasov
Foto: BGNES

Ne po shohim përpjekje nga të gjitha palat për të bllokuar qeverinë. Ndarja është e madhe, pengu është i madh, tha kandidati për kryeministër i "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) akademiku Nikollaj Denkov. Ai shprehu pakënaqësinë që në komisionin ligjor të parlamentit GERB-SDS “kanë gjymtuar” shumë nga ndryshimet në ligjin për pushtetin gjyqësor dhe kjo nuk do të çojë në reforma.

Ka kundërshtim të ashpër për krijimin e një qeverie të rregullt të PP-DB, tha deputeti dhe bashkëkryetar i DB-së Atanas Atanasov. Një nga arsyet janë projektligjet e gatshme të PP-DB për ndryshime në sistemin e sigurisë. “Në sfondin e luftës Agjencia ruse është aktivizuar në maksimum”, tha politikani për Nova TV.

Më shumë nga rubrika

Flamuri bullgar i vendosur në motorin e kërkimit Google

Gjiganti teknologjik Google edhe këtë vit uron vendin tonë me rastin e festës kombëtare të Bullgarisë. Flamuri trengjyrësh bullgar është vendosur në faqen e motorit të kërkimit. Bullgaria feston 146 vjetorin e Çlirimit të saj. Më 3 mars 1878,..

botuar më 24-03-03 11.01.PD
Antony Blinken

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken uroi Bullgarinë për festën kombëtare

Në një deklaratë të publikuar në faqen e Departamentit të Shtetit, Sekretari i Shtetit i Shteteve të Bashkuara, Antony Blinken, ka uruar vendin tonë për festën kombëtare. “Në emër të Shteteve të Bashkuara, pranoni urimet e mia më të mira popullit..

botuar më 24-03-03 10.41.PD

Festimet e festës kombëtare nisën nga qyteti i Kazanllëkut

“Dita e tretë e marsit është dita kur Bullgaria u çlirua, mori sovranitetin e saj kombëtar dhe qëndroi me krenari në hartën e Evropës si një vend i barabartë me vendet e tjera evropiane. Përshëndetje heronjve, rroftë Bullgaria!”. Kështu..

botuar më 24-03-03 9.42.PD