Eмисия новини
от часа

Preferencat muzikore të bullgarëve janë të ndryshme, sipas një sondazhi të Agjencisë “Trend”

Preferencat muzikore ndryshojnë sipas vendbanimit, moshës dhe arsimit, sipas sondazhit të parë të qëndrimeve muzikore në Bullgari, të kryer nga agjencia Trend në fund të vitit 2023. Çdo javë 3/4 e bullgarëve dëgjojnë muzikë, përderisa 43për qind - çdo..

18.03.24 06:35 |

Nëse zgjedhjet do të ishin sot: GERB-SDS kryeson përpara PP-DB me 4.5 për qind

Nëse sot do të kishte zgjedhje parlamentare, mbështetjen më të madhe do ta merrte koalicioni GERB-SDS, për të cilin do të votonin 23.7 për qind e votuesve. Koalicioni “Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike” (PP-DB) do të renditej i dyti..

13.03.24 16:01 |

Shumica e bullgarëve janë të kënaqur me anëtarësimin në BE

60% e bullgarëve mbështesin kategorikisht anëtarësimin e Bullgarisë në BE, sipas një sondazhi të agjencisë "Alfa Research" para zgjedhjeve evropiane. Tre muaj para zgjedhjeve evropiane: për cilat tema interesohen votuesit evropianë Për..

13.03.24 13:46 |

Numri i bullgarëve të gatshëm për të luftuar për vendin e tyre është rritur me 5 për qind

30% janë bullgarët të cilët po të kishte luftë do të luftonin në mbrojtje të vendit të tyre. 42% nuk ​​janë gati, pjesa tjetër hezitojnë. Në vitin 2014 bullgarët e gatshëm për të mbrojtur atdheun e tyre ishin 25%. 47 për qind kanë thënë se nuk do..

11.03.24 11:34 |

Tre muaj para zgjedhjeve evropiane: për cilat tema interesohen votuesit evropianë

Më pak se 100 ditë kanë mbetur deri në zgjedhjet për përfaqësuesit në Parlamentin Evropian, të cilat do të zhvillohen në kontekstin e luftës në Ukrainë, inflacionit dhe kërcënimit të dezinformimit. Cilat janë prioritetet e votuesve europianë? Pesë..

06.03.24 20:35 |

Bullgarët kanë më shumë frikë nga sëmundjet, varfëria dhe lufta

Frika më e madhe e bullgarit është se ai ose të afërmit e tij do të sëmuren /43,3%/ ose do të bien në varfëri /për 36,7%/. 33.5% e bullgarëve e zhvendosin luftën në vendin e tretë mes kërcënimeve, sipas një sondazhi përfaqësues të agjencisë..

20.02.24 14:25 |

Një muaj para rotacionit të kryeministrave, 56% besojnë se statukuoja do të ruhet

56% e bullgarëve mendojnë se pas ndryshimeve në qeveri në mars, qeverisja e vendit nuk do të ndryshojë ndjeshëm, sipas një studimi përfaqësues të "Trend", të porositur nga "24 çasa". 15% e të anketuarve besojnë se qeverisja do të bëhet më e mirë...

31.01.24 10:33 |
Foto: Shoqata Bullgare e Gazetarëve Sportivë

Në vitin 2023, Vezenkov është sërish sportisti numër 1 i Bullgarisë

Basketbollisti Aleksandër Vezenkov fitoi çmimin Sportist numër 1 i Bullgarisë për vitin 2023. Ky është çmimi i dytë radhazi për basketbollistin më të mirë bullgar, i cili tashmë drejton ekipin e “Sacramento Kings” në “Asociacionin Kombëtar të..

05.01.24 08:54 |

Gjysma e bullgarëve presin probleme për paqen botërore dhe vështirësi ekonomike

Shumica e botës pret që viti 2024 të jetë i trazuar, jo paqësor. 8 nga 10 qytetarë në të gjitha kontinentet i frikësohen një lufte të mundshme bërthamore, duke e vlerësuar rrezikun e njërës si të moderuar ose të lartë. Në Bullgari, 46% presin që viti..

28.12.23 15:12 |
Nikollaj Denkov

Kryeministri Nikollaj Denkov u bëri thirrje bullgarëve të kapërcejnë mosmarrëveshjet e tyre

Në ditën e Lindjes së Krishtit, kryeministri Nikollaj Denkov u bëri thirrje bullgarëve të kërkojnë atë që i bashkon, në mënyrë që jeta të jetë më e mirë për të gjithë. “Të jemi bashkë dhe të kapërcejmë dallimet tona. Ne mund të jemi njerëz me..

25.12.23 12:56 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна