Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Të rinjtë bullgarë kërkojnë një punë me pagë mbi 4300 leva neto (rreth 2200 euro)

Foto: pixabay

45% e të rinjve në Bullgari preferojnë të punojnë për një punëdhënës bullgar, sipas një sondazhi përfaqësues kombëtar të kryer në maj nga agjencia e sondazheve të marketingut në internet JTN dhe Bulgaria Wants You (një platformë që synon të ofrojë mundësi zhvillimi për të rinjtë bullgarë në atdheun e tyre). Rezultatet tregojnë se shumica dërrmuese (89%) e shohin zhvillimin e tyre profesional dhe personal në 5 vitet e ardhshme në Bullgari dhe besojnë se këtu mund të kenë shanse më të mira për rritjen e karrierës. Të anketuarit janë të mendimit se punëdhënësit e huaj punësojnë më shumë pozita kontraktore në Bullgari, ndërsa kompanitë bullgare kërkojnë më shumë ide dhe japin mundësi për kreativitet në punë. Sipas sondazhit, të rinjtë e përcaktojnë një pagë mujore prej 1200 leva (613.55 euro) si shumë të ulët për të filluar punën dhe si shpërblim të dëshiruar në një vit të ardhshëm ata tregojnë pak më shumë se 4300 leva (2198.56 euro) pas tatimeve. Përveç pagës adekuate, gjithnjë e më shumë njerëz tregojnë edhe një ekuilibër të mirë midis punës dhe jetës personale si një faktor motivues.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Sofja do t'i kërkojë Komisionit Evropian ndryshime në Planin e Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë

Qeveria e përkohshme e ngarkoi zëvendëskryeministren dhe ministre të financave Ljudmila Petkova që të paraqesë deri më 11 shtator një propozim për një ndryshim në Planin e Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë sipas kapitullit REpowerEU. Kjo bëhet për të..

botuar më 24-07-18 12.01.MD
Pllamen Dimitrov

1315 euro është minimumi i jetesës për një familje me tre anëtarë për një muaj

Sipas analizës së Konfederatës së Sindikatave të Pavarura në Bullgari, të ardhurat e nevojshme mujore në qershor për të mbajtur jetën e një familjeje prej tre anëtarësh me dy punëtorë dhe një fëmijë deri në 14 vjeç janë 2615 leva (1315 €), tregon..

botuar më 24-07-17 10.56.PD

Eurogrupi inkurajon Bullgarinë të vazhdojë në rrugën drejt adoptimit të euros

Ministrat e financave të eurozonës diskutuan zbatimin e kërkesave për vënien në qarkullim të monedhës së përbashkët në Bullgari, njoftoi kryetari i Eurogrupit Paskall Donahju pas një takimi në Bruksel, transmeton BTA. Ai theksoi se, sipas BE-së,..

botuar më 24-07-16 11.24.PD