Eмисия новини
от 11.00 часа

Paketat promovuese dhe “vera cigane” i mbajnë turistët në Detin e Zi në shtator

Si kaotik dhe të paparashikueshëm – kështu e përcaktojnë ata që punojnë në turizëm sezonin veror që po kalon përgjatë bregut bullgar të Detit të Zi. Pavarësisht shqetësimeve paraprake lidhur me luftën, pandeminë dhe krizën ekonomike, vendpushimet..

15.09.22 07:15 |

Pushimet përgjatë bregut jugor të Detit të Zi vazhdojnë me çmime më të ulëta

Bazat e hoteleve përgjatë bregut jugor të Detit të Zi presin turistët edhe në shtator, njoftoi gazetarja e BNR Burgas Nina Rangellova. Rezervimet janë me parapagesë dhe pushimi është rreth 20 për qind më i lirë krahasuar me korrikun dhe gushtin...

01.09.22 12:05 |

Në Bullgari ka vetëm 20 për qind më pak turistë krahasuar me vitin para pandemisë 2019

1.1 milionë janë turistët e huaj që kaluan në aeroportin e Burgasit këtë sezon. Industria po rimëkëmbet gradualisht, rënia në krahasim me vitin bazë 2019, para pandemisë, është vetëm 20 për qind, tha në Sozopoll Ministri i Turizmit në detyrë,..

29.08.22 17:09 |

Që nga fillimi i vitit, vizitat e turistëve të huaj në Bullgari u rritën me 130 për qind

Në gjysmën e parë të 2022 vizitat turistike të të huajve në Bullgari janë afër 2 207 000. Krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, kjo është një rritje prej 130 për qind. Këtë e bëri të ditur zëvendësministrja e turizmit, Irena..

07.08.22 08:15 |

Një pamje e kohës: Bregdeti bullgar i Detit të Zi para betonit

“.... Ecnim lakuriq, të uritur, të kripur dhe të lumtur” – tregon kujtimet e tij nga deti gazetari dhe shkrimtar Ivo Berov. “Sot është e vështirë të kuptosh emocionin e blerjes së një shisheje me uiski nga dyqani i valutës. Provon diçka përtej..

01.08.22 07:15 |

Katërfishim i turistëve rusë në Bullgari deri në maj 2022

Turistët rusë janë në rritje, pavarësisht sanksioneve për luftën në Ukrainë. Në mungesë të fluturimeve direkte drejt Bullgarisë nga janari deri në maj 2022, u regjistruan 33 584 vizita të turistëve rusë me fjetje. Rritja e turistëve rusë krahasuar..

30.07.22 14:40 |
Trishtili i madh

Zogj, grafite dhe verë – Sofja i mirëpret mysafirët e saj me itinerare dhe atraksione të reja

Fluksi i turistëve të huaj në kryeqytet është rritur me 139% në gjysmën e parë të këtij viti krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të pandemisë 2021. Më të shumtë janë miqtë e ardhur nga Gjermania, Rumania, Izraeli, Italia, SHBA, Greqia dhe..

30.07.22 13:25 |

Vendbanimi antik Aqua Calide pranë Burgasit zbulon sekretet e veta

Një pjesë e një kanali të hershëm romak të shekullit të I u zbulua gjatë gërmimeve të një banje romake në territorin e vendbanimit antik të Akve Kalide gjatë sezonit aktual arkeologjik.U gjetën gjithashtu struktura nga dhoma mesjetare të suvatuara..

28.07.22 07:15 |

Lufta në Ukrainë nuk është një kërcënim për turizmin në bregun bullgar të Detit të Zi

Nuk ka absolutisht asnjë rrezik as për transportin detar, as për turizmin dhe turistët përgjatë bregut bullgar të Detit të Zi. Këtë e deklaroi për BNT Ministri i dorëhequr i Mbrojtjes Dragomir Zakov. Turistët mund të shfrytëzojnë plazhet bullgare...

25.07.22 10:23 |

Aventurierët e huaj vijnë në vendin tonë kryesisht për kalërim dhe turizëm malor

Një rritje në krahasim me vitin e kaluar në numrin e mysafirëve të huaj që mbërrijnë jo për t'u çlodhur në Detin e Zi, por për të përjetuar një aventurë në natyrën bullgare, evidentojnë operatorët turistikë. Nivelet para vitit 2019 nuk janë..

24.07.22 11:35 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера