Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mbi gryka, fusha dhe lumenj - ku janë platformat më të bukura panoramike në Bullgari?

Foto: Veneta Nikollova

A mund ta njihni Bullgarinë nga pamja e shpendëve, pa ndihmën e një droni apo avioni? Përgjigja është po, për këtë janë platformat panoramike. Ato janë ndërtuar lart në qiell dhe zbulojnë pamje mahnitëse të grykave, majave të mbuluara me borë, digave, gjarpërimeve të lumenjve ...

Mali Rodopa është një rekordmen në këtë drejtim. Dhe sheshi më i famshëm dhe më i vjetër i vëzhgimit në rajon është

Platforma panoramike “Orllovo Oko” (Sy Shqiponjë)

Prej saj hapet një pamje fantastike te Gryka Bujnovo dhe fshatrat Borino dhe Jagodina. Për këtë qëllim është ndërtuar një platformë metalike, e cila është rreth 1.5 metra e gjerë dhe 5 metra e gjatë. Kështu që njeriu mund të bëjë një shëtitje me qetësi mbi humnerë dhe të shikojë botën nga një pamje e shpendëve dhe më saktë nga një lartësi prej 1563 m. Deri në këtë platformë çon një rrugë të pjerrët nga fshati Jagodina. Organizohen edhe ecje me mjete të terrenit të lartë. 

Nga fshati Jagodina, organizohet aksesi me xhip deri në sheshin panoramik

Aty pranë ndodhen dy shpellat Jagodiniska dhe Gryka e Djallit. Përgjatë Grykës së Trigradit mund të shihen disa nga krijimet natyrore më piktoreske në malin Rodopa.

Lexoni më shumë:

Platforma panoramike "Maja"

Ju lejon të ecni "në çatinë e malit Rodopa" në zonën e fshatit Mogilica

"Platforma shtrihet përpara në ajër nga një shkëmb mbi Mogilica”," thotë Ilija Godev nga Qendra e Informacionit të Vizitorëve në fshatin fqinj Smiljan dhe shton:

"Përveç sigurimit të pamjes nga 1473 metra mbi nivelin e detit, metrat e fundit të tij, të cilët janë fjalë për fjalë në ajër, kanë një dysheme xhami. Pra, ndjenja, jo e fluturimit të lirë, por më tepër e qëndrimit të lirë në ajër, është unike. Platforma u ndërtua nga Bashkia e qytetit Smoljan në vitin 2022. Njerëz sipërmarrës nga Mogilca dhe Arda ofrojnë qasje në të me xhipa, makina UAZ dhe kamionë të vegjël."

Platforma panoramike mbi gjarpërinjtë e lumit Arda

Ky është një nga atraksionet më të reja në Rodopet Lindore. Ajo u hap në vjeshtën e vitit 2023, por shkaktoi reagime të ndryshme. Frika është se vendi do të tërheqë edhe më shumë fluks turistik, gjë që rrezikon këtë vend të bekuar nga natyra. Struktura prej xhami është 9 metra e gjatë dhe është projektuar për të akomoduar deri në 100 vizitorë në të njëjtën kohë. Ajo ofron një pamje jo vetëm drejt të ashtuquajturës “Kthesë” të lumit Arda dhe Digës Kërxhali, por edhe drejt Kalasë Antike “Patmos” dhe majës Bezdiven.

Lexoni më shumë:

Platforma panoramike pranë zonës Petrova Niva

Pamja nga dredhat e lumit Veleka nga sheshi panoramik në Petrova Niva

Stranxha është një mal magjik me natyrë pothuajse të pacenuar që është ende i paprekur nga turizmi. Nëse vizitoni zonën Petrova Niva, patjetër kërkoni shenjën udhëzuese e platformës prej druri të ndërtuar buzë një shkëmbi. Prej këtu hapet një panoramë mahnitëse drejt një prej qosheve më piktoreske të malit – dredhave të lumit Veleka. Dhe drejt ... Bosnjës. Por jo shteti! Ky është emri i kodrës malore më veriore të malit Stranxha.

Platforma panoramike mbi fshatin Bov

Platforma panoramike pranë fshatit Bov me pamje mahnitëse drejt Grykës së lumit Iskër

Gryka e lumit Iskër në zonën e qytetit Svoge ofron një nga pamjet më tërheqëse nga ajri në Bullgari. Në pjesën perëndimore të fshatit Bov është ndërtuar një platformë druri në një lartësi mbi 500 m. Nga këtu, lumi në këmbët tuaja duket si një fije e hollë argjendi, dhe shtëpitë duken si kuti shkrepësesh të çrregullta. Vendi është i aksesueshëm edhe me makinë, prandaj është i përshtatshëm edhe për persona me lëvizje të kufizuar.

Lexoni më shumë:


Përgatiti në shqip dhe publikoi: Svetllana Dimitrova

Foto: Veneta Nikollova, BTA, visitsmolyan.bg, mogilitsa.com
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Maja Stançov Kamëk është një xhevahir në kurorën e Rodopeve Perëndimore - një eko-shteg i ri në bashkinë Llëki

Bashkia Llëki e Rodopeve po punon për ndërtimin e një eko-shtegu të ri që do të çojë drejt majës emblematike Stançov Kamëk, mësojmë nga faqja e internetit bgtourism.bg. Maja është 1299 m e lartë dhe fjalë për fjalë qëndron mbi qytetin Llëki. Tani pjesa..

botuar më 24-07-14 8.40.PD

#Buzlluxha: simboli komunist bullgar është bërë i famshëm në Instagram

Monumenti i braktisur në majën Buzlluxha është bërë i famshëm në Instagram, duke zënë vendin e 10-të në renditjen e ndërtesave të braktisura më të vizituara në botë. Të dhënat e kompanisë së sigurimeve Alan Boswell Group, e specializuar në..

botuar më 24-07-13 9.30.PD

Një tren turistik me vagonë retro do të udhëtojë në linjën e binareve të ngushta në korrik

Një tren special me vagonë ​​retro do të udhëtojë çdo të shtunë dhe të diele gjatë korrikut në një itinerar nga stacioni Septemvri deri në stacionet Velingrad dhe Cvetino dhe në drejtim të kundërt me rastin e Festave të 51-ta Kulturore të Velingradit...

botuar më 24-07-02 3.52.MD