Eмисия новини
от часа

Bullgaria merr pjesë në një ekspozitë ndërkombëtare për ushqime organike në Gjermani

Pas një mungese dhjetëvjeçare, Bullgaria merr pjesë sërish në Ekspozitën Ndërkombëtare të Ushqimeve Organike “BIOFAH 2024” Veprimtaria mbahet nga data 13 deri më 16 shkurt në Nuremberg të Gjermanisë (burimi BNR Redaksia e Referencës). Ministria e..

13.02.24 15:35 |

Shoqata të pavarura vunë fillimin e një lëvizje për mbrojtjen e bujqësisë bullgare

Mbi 140 organizata civile dhe të degëve, shoqata të pavarura dhe media, ekspertë, shkencëtarë, mjekë, avokatë, konsumatorë u bashkuarmnë Lëvizjen “Të mbrojmë tokën dhe ushqimin bullgar”. Këtë e njoftoi për Radio Bullgarinë Svetlla Nikollova,..

09.02.24 16:19 |

Shumica e bullgarëve i kushtojnë rëndësi ushqimit të shëndetshëm

Në tre-katër vitet e fundit, 89.1 për qind e bullgarëve i kushtojnë vëmendje të ushqyerit të shëndetshëm dhe 60.6 për qind e kanë ndryshuar dietën e tyre. Megjithatë, vetëm 10.4 për qind hanë mëngjes rregullisht, dhe për 45.4 për qind darka është..

05.02.24 12:22 |

Agjencia Bullgare e Sigurisë së Ushqimeve deklaroi se nuk ka importe të paligjshme të vezëve dhe mishit të pulës

Agjencia Bullgare e Sigurisë së Ushqimeve kryen kontroll të rreptë të produkteve me origjinë shtazore dhe bimore që vijnë nga vendet e treta. Në to nuk është konstatuar prani e metaleve të rënda dhe radioaktivitetit, njofton Agjencia. Qëndrimi..

04.01.24 09:21 |
Toshko Jordanov

Heqja e kontrollit të OMGJ-ve të ushqimit dhe foragjerëve në BE është në rrugë të sipër

Ka një vendim të qeverisë bullgare për të mbështetur teknikat e reja gjenomike për ushqim dhe foragjere, tha deputeti Toshko Jordanov nga "Ka një popull të tillë". Ai lexoi në parlament një deklaratë kundër vendimit. Në një letër të hapur,..

08.12.23 15:36 |
Alja Markova dhe libri i saj

Një bullgare nga Spanja dhe redaktore në Radio Bullgarinë u nderua në një konkurs për libra kuzhine

“Libri i gatimit për fëmijët e mëdhenj” me receta dhe ilustrime të autores bullgare Alja Markova fitoi dy çmime nga Çmimet Ndërkombëtare Gourmand World Cookbook Awards. Këtë e bëjnë të ditur botuesit nga "List". Çmimet janë në kategoritë "Ilustrim"..

27.11.23 18:30 |

BE vendos: glifosati - të jetë apo të mos jetë

Një nga dilemat me të cilat përballet Bashkimi Evropian është nëse do të zgjatet afati i përdorimit të herbicidit të diskutueshëm glifosat. Vendimi duhet të merret deri më 15 dhjetor, kur skadon autorizimi aktual i përdorimit të tij. Çështja ndan..

08.11.23 16:28 |

Sofja pret 6 ekspozita ndërkombëtare në biznesin e ushqimit

Mbi 460 kompani bullgare dhe të huaja marrin pjesë në 6 ekspozita paralele ndërkombëtare ushqimore që po zhvillohen në Sofje nga 8 deri më 11 nëntor. Stendat e "Mesomania", "Rruga e qumështit", BULPEK - produkte makaronash, "Interfood & Drink" për..

08.11.23 15:22 |

Dieta ballkanike ofron substanca të dobishme për organizmin

Dhuratat e natyrës paracaktojnë traditat e të ngrënit, të vendosura nga stërgjyshërit tanë në trojet bullgare. Dhe shekuj më vonë, karakteristikat e produkteve dhe mënyra e përgatitjes së tyre formojnë një sistem unik, të cilin sot e quajmë Dietë..

07.10.23 12:25 |
Alja Markova

Alja Markova nga “Radio Bullgaria” - në Top 4 të Çmimeve Gourmand World Cookbook

lustruesja bullgare Alja Markova u përfshi në listën e shkurtër të çmimeve ndërkombëtare për botimet e kuzhinës “Gourmand World Cookbook Awards”. Me “Librin e gatimit për fëmijët e mëdhenj”, ajo është ndër katër pjesëmarrësit më të mirë. Autorët e librave..

05.10.23 17:57 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна