Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sofja pret 6 ekspozita ndërkombëtare në biznesin e ushqimit

Foto: Inter Ekspo Qendra

Mbi 460 kompani bullgare dhe të huaja marrin pjesë në 6 ekspozita paralele ndërkombëtare ushqimore që po zhvillohen në Sofje nga 8 deri më 11 nëntor. Stendat e "Mesomania", "Rruga e qumështit", BULPEK - produkte makaronash, "Interfood & Drink" për kapacitetet e prodhimit në sektor dhe Wine&Spirits Show për verë dhe pije alkoolike ndodhen në "Inter Ekspo Qendër". Për herë të parë mbahet edhe ekspozita e bletarisë BEE RISE. Rritja e kompanive ekspozuese nga Bullgaria, SHBA, Italia, Turqia, Greqia, Maqedonia e Veriut, Polonia, Rumania, Tunizia, Tajlanda është 30% krahasuar me vitin 2022. Gjatë 4 ditëve në vijim, tregtarët dhe klientët do të diskutojnë dhe negociojnë zhvillimin e ushqimit dhe biznesi i pijeve, makinat dhe teknologjitë e përpunimit, pajisjet e magazinimit dhe paketimi, produktet e mishit, përpunimi i qumështit, prodhimi i bukës dhe ëmbëlsirat, verërat, pijet alkoolike etj. 

Më shumë nga rubrika

Svetllana Tihanovska

Liderja e opozitës bjelloruse, Svetllana Tihanovska, është për vizitë në Bullgari

Liderja e opozitës bjelloruse, Svetllana Tihanovska, e cila jeton në mërgim, është për vizitë në vendin tonë. Në një intervistë për BNR, ajo tha se dëshiron që populli bullgar të dijë për luftën e bjellorusëve kundër regjimit të presidentit Aleksandër..

botuar më 24-03-05 2.49.MD
Veselin Mitov

Mbyllja e termocentraleve do të lërë pa punë 120 000 persona

120 000 persona të punësuar në prodhimin e energjisë elektrike nga qymyri janë në rrezik të humbasin punën dhe të emigrojnë, kanë paralajmëruar ekspertët e Konfederatës së Punës “Podkrepa”. Me rastin e Marrëveshjes së Gjelbër, sindikalistët..

botuar më 24-03-05 10.34.PD
Portret i Vasill Levskit nga viti 1987, piktore: Ruska Marinova

Koncert bamirësie për ndërtimin e një monumenti të Vasill Levskit në Burgas

Sot, 4 mars, në qytetin e Burgasit do të mbahet një koncert bamirësie me qëllim ndërtimin e monumentit të Vasill Levskit . Koncerti organizohet nga fondacioni "Bullgarët krenarë", i cili ka marrë përsipër ngritjen e monumentit të heroit kombëtar..

botuar më 24-03-04 6.50.PD