Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Heqja e kontrollit të OMGJ-ve të ushqimit dhe foragjerëve në BE është në rrugë të sipër

Toshko Jordanov
Foto: BTA

Ka një vendim të qeverisë bullgare për të mbështetur teknikat e reja gjenomike për ushqim dhe foragjere, tha deputeti Toshko Jordanov nga "Ka një popull të tillë". Ai lexoi në parlament një deklaratë kundër vendimit. Në një letër të hapur, koalicioni "Që të mbetet natyra në Bullgari" këmbëngul se "qeveria të mos lejojë heqjen e rregulloreve që mbrojnë evropianët nga përhapja e pakontrolluar e OMGJ-ve në natyrë dhe ushqim". Ky qëndrim u mbështet edhe nga organizata të tjera joqeveritare dhe ekspertë. “KE këmbëngul që teknikat e reja gjenomike të Kategorisë 1 të përjashtohen nga vlerësimi i rrezikut. Në realitet, ata përdorin teknologjinë dhe modifikimin e ADN-së”, shpjegoi për BNR Dr. Svetlla Nikollova, nga shoqata “Agrolink”. Ajo beson se pas heqjes së rregulloreve qëndron "i njëjti lob që shtyu heqjen e rregullores për të reduktuar pesticidet". Më 11 dhjetor, ministrat e bujqësisë të BE-së do të diskutojnë ndryshimet.


Më shumë nga rubrika

Rreth gjysma e bullgarëve nuk presin që lufta në Ukrainë të përfundojë së shpejti

Dy vjet pas fillimit të luftës në Ukrainë, 30.7% e bashkatdhetarëve tanë presin që lufta të përfundojë deri në fund të vitit dhe 49.9% nuk ​​presin që ajo të përfundojë. Këtë e tregojnë të dhënat e një sondazhi të “Gallup International” për..

botuar më 24-02-24 12.35.MD

Ngjyrat e flamurit të Ukrainës do të ndriçojnë ndërtesën e Këshillit të Ministrave

Më 24 shkurt, nga ora 18:00 deri në orën 24:00, me rastin e dyvjetorit të luftës së Rusisë kundër Ukrainës dhe dhjetëvjetorit të aneksimit të Gadishullit të Krimesë, ndërtesa e Këshillit të Ministrave do të ndriçohet me ngjyrë blu dhe të verdhë -..

botuar më 24-02-24 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 4 dhe 9°, në Sofje dhe në lugina 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell mbi Bullgarinë Perëndimore, por vranësirat nga perëndimi do të rriten deri në të konsiderueshme,..

botuar më 24-02-23 6.15.MD