Eмисия новини
от 18.00 часа

Vendpushimet tona janë në dhjetëshen e parë të turistëve gjermanë

Bullgaria është në vendin e 8-të në regjistrimet e hershme për pushimet verore të gjermanëve në vitin 2024. Pas pandemisë së koronavirusit, pati një ulje të numrit të turistëve gjermanë në pushimoret tona. Tani, megjithatë, gjermanët kanë filluar të..

17.03.24 07:05 |

Fluks i skiatorëve në vendpushimin dimëror Maljovica

Vitet e fundit janë bërë investime të mëdha në qendrën e skijimit në Maljovica për modernizimin e infrastrukturës dhe përmirësimin e kushteve për pushime, raporton gazeta “24 Çasa”. Për shkak të kushteve të shkëlqyera për sportet e borës, gjatë..

04.02.24 08:05 |

Ski pistat e Borovecit janë të hapura për skiim natën

Dashamirët e sporteve dimërore nga sot do të mund të bëjnë ski natën në kompleksin turistik “Borovec” në malin Rilla. Në dispozicion të tyre do të jenë dhjetë pista të ndriçuara sipas niveleve të ndryshme të vështirësisë – jeshile, e kuqe, e..

12.01.24 06:05 |

Një shëtitje nëpër shpatet e maleve bullgare

Këtë dimër filloi me mot jashtëzakonisht të ngrohtë, por ndërsa ende nuk ka dëborë në rrafshinat e ulëta, në shpatet më të larta të maleve situata është krejt e ndryshme. Në saj të kësaj në disa pushimore sezoni i skive u hap zyrtarisht ditë më parë...

05.01.24 17:37 |

Shëtitje pranverore në parkun natyror “Zllatni Pjasëci”

Në pranverë, parku natyror "Zllatni Pjasëci" bëhet një vend tërheqës për banorët e Varnës dhe mysafirët e qytetit. Ndodhet 17 km në verilindje të qytetit të Varnës, paralelisht me bregun e detit dhe rrethon kompleksin turistik..

22.05.23 14:21 |
Borovec

Fundjava e Pashkëve është shansi i fundit për skiatorët

Këtë fundjavë, skiatorët kanë një shans të fundit për të rrëshqitur në shpatet e vendpushimeve tona më të mëdha dimërore, sepse sezoni i skive mbyllet pas Pashkëve. Kjo vlen për malin Vitosha, vendpushimet Borovec dhe Pamporovo . Zona e skive..

15.04.23 16:05 |

Bansko është organizator i Kampionatit Botëror të Snowboarding për të Rinj

Në vendpushimin Bansko drejtori i Federatës Ndërkombëtare të Skive, Peter Krogol  hapi Kampionatin Botëror të Snowboard-it për të rinjtë dhe të rejat. Garat e para fillojnë më 24 mars me një sllallom gjigand paralel. Snowboarders nga Australia,..

24.03.23 10:33 |

Bullgaria po afirmohet gjithnjë e më shumë si një destinacion spa

Bullgaria po vendoset gjithnjë e më shumë si një destinacion i preferuar për turizmin balneo dhe spa gjatë gjithë vitit. Sipas të dhënave nga Sistemi i Unifikuar i Informacionit Turistik, mbi 13% e turistëve të regjistruar në Bullgari preferuan në..

22.02.23 16:34 |

Pothuajse nuk ka vende të lira në vendpushimet dimërore

Regjistrimet në turizëm që nga fillimi i vitit janë më shumë në krahasim me vitin e mëparshëm, njoftoi ministri teknik i turizmit Ilin Dimitrov në një diskutim në Varna. Në mesin e turistëve të huaj që duan të pushojnë në vendin tonë, më shumë janë..

13.02.23 18:37 |

Co-living dhe co-working përmes një kooperative - si Semkovo do të bëhet një parajsë për nomadët digjitalë

Nomadët digjitalë nga e gjithë bota duan të krijojnë një komunitet të madh ndërkombëtar në vendpushimin bullgar të Semkovos. Për këtë qëllim ata po përgatiten të transformojnë një hotel të braktisur të ndërtuar në vitet 1980. Ndërtesa ka një pamje..

04.02.23 13:15 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна