Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria po afirmohet gjithnjë e më shumë si një destinacion spa

Foto: Mihaill Dimitrov

Bullgaria po vendoset gjithnjë e më shumë si një destinacion i preferuar për turizmin balneo dhe spa gjatë gjithë vitit. Sipas të dhënave nga Sistemi i Unifikuar i Informacionit Turistik, mbi 13% e turistëve të regjistruar në Bullgari preferuan në vitin 2022 të pushonin në destinacionet tradicionale të spa si Velingrad, Hisarja, Sandanski, Razllog, Pavel Banja, Sapareva Banja, Gërmen, Devin, Kjustendill, Vërshec, Mineralni Bani, Strellça, Kostenec, Dollna Banja, Banite. Megjithatë, pesha reale e turizmit SPA është më e lartë, pasi SPA ofrohet edhe në resortet kryesore detare dhe malore dhe në brendësi të vendit. Përqindja e turistëve bullgarë kalon 90 për qind, ku turistët e huaj në komunat e lartëpërmendura në vitin 2022 ishin mbi 70 mijë. Më shpesh, mysafirë nga jashtë vijnë nga Maqedonia e Veriut, Izraeli, Rumania, Greqia, Gjermania, Britania e Madhe dhe Serbia.

Më shumë nga rubrika

Nëpër shtigjet me shkopinj – fillon sezoni aktiv për shëtitjet malore

Vera është stina e ecjeve malore, kur nëpër shtigje me shkopinj bëjnë shëtitje qindra turistë entuziastë bullgarë dhe të huaj. Megjithatë, për shkak të pranverës jashtëzakonisht të ftohtë, në pjesët më të larta të maleve Rila dhe Pirin..

botuar më 23-06-07 7.15.PD

Planetariumi në Burgas tashmë mirëpret mysafirët kureshtarë

Banorët dhe mysafirët e Burgasit tani mund të përfitojnë nga një tjetër atraksion në qytetin bregdetar, i cili do t'i njohë me ato që po ndodhin në Kozmosin e pafund. Bëhet fjalë për planetarin e sapohapur, që ndodhet në zonën e terminalit të..

botuar më 23-05-28 11.15.PD

Shumen, nga ku fillon Bullgaria

„Këtu fillon Bullgaria - pesë gishta në një grusht hekuri. Të lidhur me traditën e lashtë, të skalitura në mars hime dhe përpjekje!” Kështu fillon himni i qytetit të Shumenit, duke kënduar fillimin epik të shtetit bullgar, i themeluar..

botuar më 23-05-21 1.10.MD