Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shëtitje pranverore në parkun natyror “Zllatni Pjasëci”

14
Foto: BTA

Në pranverë, parku natyror "Zllatni Pjasëci" bëhet një vend tërheqës për banorët e Varnës dhe mysafirët e qytetit. Ndodhet 17 km në verilindje të qytetit të Varnës, paralelisht me bregun e detit dhe rrethon kompleksin turistik me të njëjtin emër. Parku ka një sipërfaqe prej 13.2 km katror dhe është një nga 11 parqet natyrore në vend. Është shpallur Zonë e Mbrojtur që të mbrohen habitatet natyrore dhe flora dhe fauna e egër, e cila është pjesë e rrjetit ekologjik Natura 2000.

Që nga viti i kaluar, sipas një projekti evropian, u rimëkëmb Zambaku i Bardh i Ujit (Nymphaea alba).

Shikoni akoma:

Foto: BTAПоследвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Pranë fshatit Gara Bov - madhështia në përqafimet e malit Stara Pllanina

Në përqafimet e pjesës perëndimore të malit Stara Pllanina, në mes të Grykës piktoreske të Iskërit, ndodhet fshati Gara Bov (Stacioni Bov) - një pikënisje për disa rrugë turistike. Pamjet magjepsëse natyrore dhe shkëmbinjtë e lartë madhështor gëlqeror..

botuar më 24-05-27 4.41.MD

Bukuritë e Krahinës së Zemenit

Në Bullgarinë Perëndimore, rreth njëqind kilometra në jugperëndim të Sofjes, qyteti Zemen, i vendosur në brigjet e lumit Struma dhe rrethinat e tij nuk janë ndër destinacionet turistike më të njohura në vendin tonë, por interesi për këtë rajon është..

botuar më 24-05-07 2.43.MD

Shëtitje pranverore në Sofje

Pranvera është e mrekullueshme në Sofje. Kryeqyteti bullgar mban erë bliri, jargavani dhe tulipanësh dhe zogjtë nëpër parqe japin koncerte të vërteta pranverore. Pjesa qendrore e qytetit..

botuar më 24-04-15 4.18.MD