Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pothuajse nuk ka vende të lira në vendpushimet dimërore

Foto: borovets-bg.com

Regjistrimet në turizëm që nga fillimi i vitit janë më shumë në krahasim me vitin e mëparshëm, njoftoi ministri teknik i turizmit Ilin Dimitrov në një diskutim në Varna. Në mesin e turistëve të huaj që duan të pushojnë në vendin tonë, më shumë janë ata nga Gjermania, Rumania dhe Izraeli. Ministri shtoi se për momentin nuk ka pothuajse asnjë shtrat të lirë në resortet dimërore. “Suksesi ynë i madh është që arritëm të mbajmë 450 mijë bullgarë më shumë se në vitin para Covid-19 për të pushuar në vend”, theksoi ai.

Ilin Dimitrov tha gjithashtu se ka ende shuma të papaguara në kuadër të programit për strehimin e refugjatëve ukrainas, por pritet një revizion përfundimtar në mënyrë që të mos dëmtohen hotelierët.


Më shumë nga rubrika

Planetariumi në Burgas tashmë mirëpret mysafirët kureshtarë

Banorët dhe mysafirët e Burgasit tani mund të përfitojnë nga një tjetër atraksion në qytetin bregdetar, i cili do t'i njohë me ato që po ndodhin në Kozmosin e pafund. Bëhet fjalë për planetarin e sapohapur, që ndodhet në zonën e terminalit të..

botuar më 23-05-28 11.15.PD

Shumen, nga ku fillon Bullgaria

„Këtu fillon Bullgaria - pesë gishta në një grusht hekuri. Të lidhur me traditën e lashtë, të skalitura në mars hime dhe përpjekje!” Kështu fillon himni i qytetit të Shumenit, duke kënduar fillimin epik të shtetit bullgar, i themeluar..

botuar më 23-05-21 1.10.MD

Kompleksi turistik “Shën Konstantin dhe Elena” ka 115 vjetorin

Kompleksi turistik "Shën Konstantin dhe Elena" është resorti më i vjetër bullgar në Detin e Zi. Ndodhet 10 km nga qendra e Varnës dhe kombinon në mënyrë unike privatësinë me komplekset moderne dhe një sërë shërbimesh. Kombinimi i ujit termal, detit,..

botuar më 23-05-21 10.10.PD