Eмисия новини
от 18.00 часа
Diana Mirçeva - DIA

DIA magjeps me muzikën e saj prej autori të bazuar në folklor

Pasi në fillim të vitit DIA prezantoi këngën e saj “Më djeg”, tashmë ajo është gati me veprën e saj më të re “Zana”. DIA është pseudonimi krijues i interpretueses së re Dimana Mirçeva, e cila që kur ishte studente në Shkollën Kombëtare të Muzikës në..

03.10.23 10:15 |

"Aty ku mali Stranxha takohet me detin" - Carevo promovon bukuritë e veta

Një video e re hedh një vështrim në kulturën dhe historinë e vendbanimeve në rajonin e Carevos dhe na fton të vizitojmë vendin “ku mali Stranxha takohet me detin, por edhe ku historia ka lënë gjurmët e saj të pasura”, mësojmë nga faqja në Facebook е..

27.08.23 13:20 |

“Le të jetë verë” themi në stinën e pushimeve dhe argëtimeve

Kënga “Le të jetë verë”në interpretim të grupit “Akaga” tashmë 11 vite me radhë na mbush me emocione pozitive. Grupi “Akaga” me një projekt të madh multimedial me rastin e përvjetorit të tij të 27 Muzikën dhe tekstin e krijoi vokali..

17.08.23 10:30 |

“Draft”– kënga e re e grupit Ogi 23 dhe këngëtarit Diço

Kënga “Draft” është fryt i bashkëpunimit mes grupit Ogi 23  dhe këngëtarit Diço. Kënga që është me një tingëllim të lehtë veror u kompozua dhe u aranzhua nga kitaristi i grupit Ogi 23 - Konstantin Angellov dhe Diço Hristov, teksti është i Angell..

14.08.23 10:25 |

“Lumi i egër” – një këngë shumëngjyrëshe e trios VIVA

“Lumi i egër” është kënga më e re e trios VIVA. Në të, vajzat e reja sjellin të gjithë energjinë pozitive, ndjenjën e humorit dhe argëtimin me të cilët janë të mbushura marrëdhëniet e tyre. Autori i muzikës dhe i tekstit është Sllavço Nikollov nga..

20.06.23 12:00 |

“Pemët” - një këngë për dashurinë gjithëpërfshirëse

Edhe përpara se Elena Sirakova të bënte bujë me pjesëmarrjen e saj në formatin e njohur televiziv “Zëri i Bullgarisë”, në vitin 2019 redaktorët muzikorë të Radios Kombëtare Bullgare (BNR) nga renditja TOP 20 e vlerësuan lartë këngën e saj..

23.05.23 11:46 |

Vajzat e guximshme janë gjithmonë një hap përpara, na thotë DIA në këngën “Më djeg”

DIA është pseudonimi artistik i këngëtares Dimana Mirçeva. Tetë vite më parë ajo regjistroi këngën e saj të parë prej autori “Egeja”, e cila u bë menjëherë hit. Atëherë, akoma nxënëse në Shkollën Kombëtare të Muzikës “Ljubomir Pipkov” në Sofje, ku..

08.03.23 14:49 |

KQZ miratoi kushtet për video-kontroll ditën e zgjedhjeve më 2 prill

Kushtet për video incizim dhe transmetim video gjatë numërimit të rezultateve të zgjedhjeve më 2 prill tashmë u miratuan nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ). Me ndryshimet në Kodin Zgjedhor, u vendos që ditën e zgjedhjeve të ketë video-kontroll..

08.02.23 17:12 |

Mihaella Marinova me një videoklip të ri për këngën "Dy fate"

Mihaella Marinova - një nga yjet më të reja të popit bullgar – dërgoi vitin 2022 me një album të ri. Dy vjet pas diskut të saj debutues "Një hap përpara", ajo prezantoi një album të dytë me titull "Deri në pafundësi". Artistja festoi premierën me një..

03.01.23 11:34 |

Industria e turizmit pret një sezon më të mirë këtë vit

Krahasuar me vitin e kaluar 2021, viti aktual 2022 po bëhet më i mirë për turizmin vendas, njoftoi BTA. Ministri i Turizmit, Ilin Dimitrov, gjatë forumit “BG TURIZËM – DIMËR 2022/2023” në Bansko, të organizuar nga BTA, theksoi se ajo që ka..

10.11.22 15:29 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна