Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

DIA magjeps me muzikën e saj prej autori të bazuar në folklor

Diana Mirçeva - DIA
Foto: teenews.eu

Pasi në fillim të vitit DIA prezantoi këngën e saj “Më djeg”, tashmë ajo është gati me veprën e saj më të re “Zana”. DIA është pseudonimi krijues i interpretueses së re Dimana Mirçeva, e cila që kur ishte studente në Shkollën Kombëtare të Muzikës në Sofje formoi stilin e saj karakteristik si një autor dhe interpretues i vetë-prodhuar - një kombinim i muzikës origjinale të bazuar në folklorin me një tingëllim modern.

Këngën “Zana” ajo përsëri e krijoi në bashkëpunim me Denis Popstoev, i cili e bëri aranzhimin, ndërsa tekstin e krijoi vet DIA. Titulli interesant i këngës së re çon në legjenda përrallore dhe natyrisht shtron pikëpyetje. Lidhur me këtë këngëtarja e re tregon:

“Shumë njerëz më pyetën se çfarë do të thotë një zanë. Është njësoj si shtojzovallja, vetëm në rajone të ndryshme të Bullgarisë quhet ndryshe. Zanat dhe shtojzovallet janë këto krijesa eterike dhe të buta që jetojnë lart në pyjet e maleve, këndojnë vetëm këngë shumë të bukura dhe zërat e tyre dëgjohen kudo. Ata i magjepsin njerëzit me muzikën e tyre, sigurisht që i tërheqin ata. Këto krijesa dinë t’i tërheqin njerëzit drejt tyre, dinë t'i magjepsin me këngët e tyre dhe pikërisht një histori e tillë rikrijohet në këngën “Zana”.”

Videoja e këngës “Zana” u xhiruar gjatë Festivalit të XV Ndërkombëtar të Kostumeve Popullore “Zheravna 2023”, ku DIA ishte e ftuara speciale në finale. Për herë të parë, organizatorët lejuan që një video të xhirohej në këtë mënyrë, duke vulosur prezantimin ekskluziv të këngës para publikut. Për emocionin e fortë gjatë performancës dhe xhirimeve, DIA ndan:

“Ishte një ëndërr për mua të xhiroja një nga këngët e mia në Festivalin e Kostumeve Popullore në Zheravna. Gjithmonë kam menduar se ky është vendi më i përshtatshëm për muzikën time. Dhe pikërisht për këtë më ra në mendjen të xhirojmë videon e këngës “Zana”  në këtë vend magjik, në Zheravna, mes gjithë njerëzve të veshur me kostume popullore, edhe unë me veshje të tilla, dhe operatorët gjithashtu me këmisha të qëndisura. Në mesë natë ndodhi gjithë magjia - atëherë mbeten njerëzit më besnikë i folklorit dhe traditës bullgare. Dhe kur dëgjuan për herë të parë “Zana”, sepse nuk e kisha interpretuar kurrë më parë, të gjithë filluan të vallëzojnë me ritmin e vet.”Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova


Më shumë nga rubrika

DW tregon në fokus bullgaren Vivi Vasileva

Njihuni me yllin e perkusioneve - Vivi Vasileva. Kështu nis video-historia e shkurtër e Deutsche Welle-s për bullgaren 29-vjeçare, e cila në fillim të vitit u bë perkusionistja e parë me çmimin prestigjioz me emrin e kompozitorit dhe dirigjentit..

botuar më 23-11-25 10.15.PD

"Konkurrent" mbledh hitet rock dhe këngët e reja në albumin e tyre të dhjetë "Në rrugën e vështirë"

Është gati albumi i dhjetë jubilar i rock-grupit "Konkurrent", i titulluar "Në rrugën e vështirë". Disku përmban 11 versione të incizuara në studio dhe 3 performanca "live" bonus të këngëve ikonike të grupit: "Jepmë kohë", "Mama" dhe "Ëndrra e..

botuar më 23-11-24 8.45.PD

Disko diva Samantha Fox do të këndojë në Sofje

Samantha Fox po viziton Bullgarinë për shfaqjen e saj "Disko diva" në një klub kryeqytetas. Ylli britanik i diskos do të performojë hitet e saj më të mëdha dhe disa nga këngët e saj të reja nga albumi i saj i ardhshëm. Para saj në skenë do të dalë..

botuar më 23-11-24 6.40.PD