Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

"Sillvia" – persona të njohur interpretojnë një këngë emblematike nga repertori i Vëllezërve Argirovi

Foto: Facebook / Artistë këngëtarë

"Sillvia" është një version i ri i një kënge të përjetshme të një prej dueteve më të njohura të viteve 80-të - Vëllezërit Argirovi.

Kënga është një version i ri i "Parandjenjë për një varg" nga albumi "Një vajzë për dy" i Vëllezërve Argirovi, i publikuar në vitin 1983. Me versionin e ri të këngës emblematike të duetit, ekipi i projektit "Artistë që këndojnë" / figura të njohura nga bota artistike bullgare interpretojnë këngë të krijuara posaçërisht për ta / i uruan për dy përvjetorë, të cilët binjakët i festuan me një koncert - 65-vjetorin e ditëlindjes së tyre dhe 40 vjet në skenë.

Muzikën e krijoi Kuzman Birboçukov, tekstin e shkroi Ivan Borisllavov. Aranzhimin e ri e bëri Georgi Cvetkov. Në këngë Vencisllav Bllagoev luan në bori. Në realizimin e këngës “Sillvia” janë përfshirë aktore, drejtues televizivë dhe radio: vokalet i interpretojnë aktorja Allbena Mihova, Milica Bozhinova nga grupi “Tonika”, gazetarja Petja Dikova dhe këngëtarja e re Zhaklin Tarakçi. Përveç tyre, në video janë edhe gazetarja Ljuba Pashova, Georgi Cvetkov, vet Vëllezërit Argirovi si dhe prezantuesi radio dhe redaktor muzikor Jordan Georgiev.

Redaktore: Diljana Traçeva

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Svetllana Dimitrova
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

"Burnout" – një koktej i freskët pop, country, blues dhe... pak xhaz

Është vetëm fillimi i javës së punës dhe tashmë ndihemi të lodhur, të djegur në punën tonë... Kështu që kënga e Grafa “Burnout” është vetëm për ne! Herët a vonë, të gjithë mund ta njohin veten në personazhin e "Burnout" si një nevojë për ta..

botuar më 24-05-27 6.05.PD

Me “Këngan e Alfabetit” interpretuar nga Formacioni “Radiodeca”, BNR dërgon një urim për 24 Majin

Radioja Kombëtare Bullgare (BNR) prodhoi, incizoi dhe filmoi një video të "Këngës së Alfabetit" të realizuar nga Grupi Vokal "Radiodeca". Kjo është një përshëndetje për të gjithë bullgarët në mbarë botën me rastin e 24 Majit - Ditës së Vëllezërve..

botuar më 24-05-24 10.16.PD

Kënga popullore bullgare “Rajna” – pjesë e Projektit “Ura mes kulturave”

Folklori bullgar preokupon prej kohësh muzikantë nga e gjithë bota me veçantinë dhe mundësitë e tij të pashtershme. Një shembull tjetër i një prirjeje të tillë është bashkëpunimi mes muzikantëve Daniell Verstapen dhe Nina Nikolina. Në dy koncertet e..

botuar më 24-05-24 6.10.PD