Eмисия новини
от часа

Opinionet nga rruga: Shoqëria civile në vendin tonë duhet të jetë katalizatori i ndryshimit të pritur

Pak më shumë se 6.6 milionë janë qytetarët bullgarë që kanë të drejtë vote sot. Zgjedhja e tyre do të formojë përbërjen e Parlamentit të Bullgarisë, i cili përbëhet prej 240 anëtarësh. Këto janë zgjedhjet e katërta në vendin tonë brenda 18 muajve..

02.10.22 07:45 |

Bullgarët brenda dhe jashtë vendit zgjedhin sërish një parlament

Në orën 7:00 filloi dita e zgjedhjeve, në të cilat bullgarët duhet të zgjedhin 240 përfaqësuesit e tyre në Legjislaturën e 48-të Kuvendit Popullor. Ky është votimi i katërt parlamentar në 18 muajt e fundit. Në garën e parakohshme..

02.10.22 07:10 |

Sot në Bullgari është ditë reflektimi, pa reklama politike

Sot në Bullgari është ditë reflektimi para zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare të 2 tetorit. Në orën 24:00 të datës 30 shtator përfundoi fushata parazgjedhore e kandidatëve që kërkuan mbështetjen e shoqërisë për hyrjen në Asamblenë e 48-të..

01.10.22 04:35 |

Tetë parti do të hyjnë në Parlament, pas votimit të së dielës

Nisur nga situata në Bullgari dhe në mbarë botën, janë të mundshme luhatje serioze për zgjedhjet e së dielës. Këtë e tregon fotoja e qëndrimeve paraelektroale pak ditë para votimit. Vlerësimet janë se rreth 2.6 milionë njerëz, rreth 39% e listës..

30.09.22 11:38 |

Politologët dhe sociologët parashikojnë një qeveri të paqëndrueshme

Në parlamentin e ardhshëm, pas zgjedhjeve të 2 tetorit, do të ketë tronditje. Sipas sociologëve dhe politologëve, nëse formohet një qeveri, ajo nuk do të jetë e qëndrueshme. Ata i shohin indikacionet në fushatën zgjedhore, e cila është e mbushur me..

27.09.22 19:41 |

Të gjitha faturat e votave në makinë do të numërohen

Makineritë në të cilat bullgarët do të votojnë në SHBA, Kanada, Britaninë e Madhe dhe Greqi tashmë u dërguan, njoftoi zëdhënësja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) Rosica Mateva. 301 janë seksionet jashtë shtetit ku do të bëhet votimi me..

22.09.22 12:14 |
Julij Pavllov

Gjashtë parti hyjnë në parlament, dy janë në prag, sipas Qendrës për Analizë dhe Marketing

Dy javë para zgjedhjeve, diferenca mes GERB-it dhe “Po e vazhdojmë ndryshimin” është afër 7 për qind, tha drejtori i Qendrës për Analizë dhe Marketing (CAM), Julij Pavllov. Sipas tij, në parlament do të hyjnë 6 parti dhe dy të tjera janë në prag...

21.09.22 15:19 |

Presidenti i këshilloi partitë për të mos i djegur urët mes tyre

Partitë dhe kandidatët për deputetë duhet ta ndërtojnë fushatën e tyre parazgjedhore në bazën e programeve konkurruese dhe zgjidhjeve të punës për dalje nga kriza, e jo në bazë të sulmeve personale. Kështu i këshilloi politikanët presidenti Rumen..

13.09.22 16:31 |

“Gallup”: GERB-SDS kryeson me 6.7%, me pjesëmarrje elektorale nën 50%

Tetë forca politike kanë shans për të hyrë në Parlamentin e ri, sipas një studimi sociologjik të Gallup International Balkan, i porositur dhe financuar nga BNR. Nëse zgjedhjet do të mbaheshin në dhjetëditëshin e parë të shtatorit, koalicioni..

13.09.22 16:03 |

Bullgarët jashtë vendit do të mund të votojnë në 755 qendra votimi

Numri i qendrave të votimit jashtë vendit për zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentar të 2 tetorit do të jetë 755, vendosi Komisioni Qendror i Zgjedhjeve - KQZ. Seksionet janë 5 më shumë se në zgjedhjet e fundit në nëntor 2021. Për 4 vende -..

09.09.22 14:24 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера