Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

DPS fiton votën e bullgarëve jashtë vendit me një epërsi të konsiderueshme, “Veliçie” e kalon GERB-in

Lidri i DPS-së Deljan Peevski
Foto: dps.bg

Sipas të dhënave të datës 10 qershor 2024 në orën 14:00, me 97,40% të protokolleve të përpunuara, Lëvizja për të Drejta dhe Liri /DPS/ është lider në votimin e bullgarëve jashtë vendit në zgjedhjet e Asamblesë Kombëtare të 9 qershorit. Rezultatet e publikuara në faqen e KQZ-së janë si më poshtë:

Lëvizja për të Drejta dhe Liri /DPS/ - 32,77%

“Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike /PP-DB/ - 19,11%

"Vëzrazhdane" - 13.90%

"Veliçie" - 8.48%

GERB-SDS 7.33%

“Ka një popull të tillë” /ITN/ - 6,20%Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Peter Sijarto (djathtas) në takimin me ministrin në detyrë të energjetikës Vladimir Malinov në Bukuresht

Bullgaria i propozoi ndihmë Hungarisë për shkak të ndalimit të tranzitit të naftës përmes Ukrainës

Bullgaria i propozoi ndihmë Hungarisë për të përballuar vështirësitë e shkaktuara nga ndalimi i tranzitit të naftës përmes Ukrainës. Kjo bëhet e qartë nga një mesazh i ministrit të jashtëm hungarez Peter Sijarto. "Bullgaria, si një mik i vërtetë dhe..

botuar më 24-07-24 6.06.MD

Vetëm 10% e bullgarëve sigurojnë pronat e tyre

Bullgaria është ndër vendet me përqindjet më të larta të pronave të veta në Evropë, por ka përqindjen më të ulët të shtëpive të siguruara. Këtë e tha për BNT Nikollaj Stançev, kryetar i Bordit Drejtues të Shoqatës së Siguruesve Bullgarë. Pavarësisht..

botuar më 24-07-24 2.38.MD

Komisioni Evropian pothuajse përsëriti rekomandimet e tij të vitit 2023 për drejtësinë bullgare

Komisioni Evropian prezantoi raportin vjetor për sundimin e ligjit në BE. Komisioni vëren ndryshimet e miratuara në Kushtetutën e Bullgarisë. Sofjes, përsëri si në raportin e vitit të kaluar, i rekomandohet të ndërmarrë ndryshime ligjore për të..

botuar më 24-07-24 1.18.MD